Dec 19, 2010

Posted by in Aktualności | 0 Comments

Sople w Rzymie!

Sople w Rzymie!

Jedną z najwspanialszych rzeczy zamieszkiwania w Rzymie jest  pogoda. Niemal wszyscy moi klienci zadają mi pytania: „A jakie temperatury są w Rzymie zimą? Czy rzeczywiście jest bardzo zimno?” itp. W odpowiedzi słyszą: „Ogólnie w Rzymie mamy dość umiarkowany klimat i chociaż latem faktycznie bywa bardzo gorąco, to jednak zimą temperatura praktycznie nigdy nie spada poniżej zera.”

Tak było jednak tylko do tego roku. Teraz wszystko uległo zmianie. Proszę tylko spojrzeć na zdjęcie powyżej. Tak wyglądał Rzym wczoraj. Niskie temperatury, około minus pięciu stopni Celsjusza w nocy, tworząc tę bajkową scenerię sprawiły, że woda w fontannach zamarzła, z nieba zamiast kropli deszczu leciały płatki śniegu a Rzymianie oszaleli….

Ja sama mieszkając w Rzymie od ponad 11 lat nigdy wcześniej, aż do wczoraj nie widziałam brukowanych czarnym kamieniem ulic Rzymu pokrytych białym śnieżnym puchem. Potwierdzają to również tubylcy, którzy takie opady śniegu jak teraz oglądali po raz ostatni w roku 1982.

Wtedy było to naprawdę nieprawdopodobne wydarzenie a śnieg leżał na ulicach przez trzy dni. NIEWIARYGODNE. Rzymianie nie przyzwyczajeni do śniegu starali się go pozbyć z ulic polewając je wodą. Czy można sobie wyobrazić co się wtedy działo na ulicach. Woda niemal natychmiast zamarzała a ulice zamieniały się w lodowiska, bardziej śliskie niż słynne lodowisko  Rockefeller Plaza w Nowym Yorku. Nie pozbawiło to jednak mieszkańców Rzymu poczucia humoru. Korzystając z okazji, jacyś żartownisie postanowili statuę Juliusza Cesara stojącą przy via dei Fori Imperiali ubrać stosownie do zaistniałych warunków pogodowych. Założyli mu na głowę wełnianą czapkę, szyję opletli  szalikiem, w dłonie wetknęli parę kijków od nart i Cesar zamienił się w narciarza szusującego z jednego z siedmiu wzgórz Rzymu.
Opowieść tę usłyszałam od jednego z moich znajomych. Choć jest ona na tyle zabawna i interesująca żeby się  nią podzielić z czytelnikami blogu, to jednak ja osobiście mam nadzieję że historia z roku 1982 w tym roku już się nie powtórzy i śnieg zniknie tak szybko jak się pojawił.

 

  • RSS
  • Newsletter
  • Facebook
  • Twitter