Banksy A Visual Protest

Banksy A Visual Protest

Kim jest Banksy?

 

Kto z Was kiedykolwiek słyszał imię Banksy? Zapewne niezbyt wielu, bo chociaż to obecnie najsłynniejszy artysta świata, to równocześnie jeden z najbardziej tajemniczych twórców na świecie. Do dziś nikt naprawdę nie wie kim jest Banksy. Niesamowite jest to w jaki sposób udało mu się utrzymać anonimowość w czasach gdzie wszyscy, wszystko o wszystkich wiedzą. W czasach, w których prawie każdy z nas próbuje zaistnieć w sieci i korzystając z różnych mediów społecznościowych mieć swoje przysłowiowe 15 minut sławy, Bansky ucieka od świateł reflektorów i chowa się w cieniu anonimowości. Robi to  aby zachować wolność słowa i myśli; aby nie stać się więźniem swojego wizerunku lub co gorsza jakiejkolwiek władzy. Wiele jego dziel powstaje bez żadnej autoryzacji.

 

Banksy to geniusz sztuki i komunikacji, współczesny Robin Hood  a może  bardziej jak  mitologiczny król Midas, który jednym machnięciem pędzla potrafi przemienić zwykły mur w prawdziwe dzieło sztuki warte miliony dolarów.

 

Początki.

 

Kariera Banksy rozpoczęła się w Anglii a dokładniej w położonym na południowym zachodzie kraju mieście Bristol. To na szarych, obdrapanych murach tego dużego lecz dla większości z nas anonimowego angielskiego miasta rozkwitły pierwsze jego dzieła. Dlaczego właśnie tutaj? W latach kiedy kształcił się Bansky, a urodził się na początku lat ‘70, Bristol był kolebką nowych trendów muzycznych (hip-hop), tanecznych (breakdance) i artystycznych (graffiti).

 

Pomimo tego ze artysta pochodził z tzw. „dobrego domu” i uczęszczał do szkoły prywatnej, z której ostatecznie został wyrzucony, to za młodu mając drobne problemy z prawem zdarzyło się, że wylądował w Barton Hill czyli w ośrodku dla „młodzieży z problemami”. To tutaj w latach ‘90 koncentruje się bristolska kultura „underground” i to tutaj Banksy czyni pierwsze kroki na drodze stania się jednym z najważniejszych artystów świata.

 

Pewnego dnia kiedy razem z przyjaciółmi z ośrodka zajmował się „dekoracją” miejskich pociągów nagle nakryła ich policja. Wszyscy uciekają ale Bansky w trakcie ucieczki potknął się i aby nie zostać zatrzymanym schował się pod zaparkowaną w pobliżu śmieciarką. W tym schronieniu Banksy spędził ponad godzinę. Leżąc pod śmieciarką zobaczył napis na murze stworzony przy pomocy szablonu. To stało się dla niego inspiracją i w tym momencie narodził się Banksy – artysta. Jego sztuka to błyskawicznie tworzone na każdej nawierzchni obrazy, które mogą być powtarzana niemalże w nieskończoność.

 

Banksy pranks czyli artystyczne żarty.

 

Słynne są również Jego „pranks” czyli artystyczne żarty podczas których artysta niespodziewanie i nielegalnie umieszcza swoje dzieła w miejscach które mają ogromne symboliczne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Na przykład  kilkanaście lat temu Banksy włamał się do Londyńskiego ZOO aby w klatce pingwinów umieścić napis „We are bored fish” (jesteśmy znudzonymi rybami).

Wielokrotnie, będąc przebranym za pracownika muzeum lub za emeryta udało mu się powiesić swoje prace w najsłynniejszych muzeach świata (Louvre, Tate Modern, Moma i British Museum) tuż obok dzieł najsłynniejszych mistrzów.

 

Wystawa w Rzymie.

 

Teraz Banksy uderzył w Rzym gdzie od 8 września 2020 do 11 kwietnia 2021 w Chiostro del Bramante przy placu Navona można podziwiać około 100 jego prac.

 

Na wystawie można między innymi zobaczyć Jego najsłynniejsze dzieło „Girl with baloon” (dziewczynka z balonem). Jest to dzieło o bardzo prostej kompozycji. Na białym tle widzimy jedynie postać małej dziewczynki, która w ręku trzyma sznurek na którym jest uwięziony balon o kształcie serca. Nie wiemy czy dziewczynka chce ten balon zatrzymać, czy chce go uwolnić ale uczucia jakie ten obraz wyzwala są niesamowite.

 

Po raz pierwszy obraz ten pojawił się w 2002 w Londynie. W 2014 roku stał się symbolem kampanii „Stand with Syria” mającej na celu zwrócenie uwagi na toczącą się w Syrii wojnę. W październiku w 2018 roku prestiżowy dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał dzieło za 1 miliona funtów ale jak tylko młotek licytatora zatwierdził sprzedaż natychmiast uaktywniła się, schowana w ramie, niszczarka dokumentów która poczęła obrazek na maluteńkie kawałeczki. Kolejny „prank” Banksy’ego.

 

Ciekawe czym nas jeszcze zaskoczy ten niekonwencjonalny o i nieobliczalny brytyjski artysta. Zapraszamy do Rzymu na wystawę Banksy – A Visual Protest.