Bazylika Św. Krzyża Jerozolimskiego

Bazylika Św. Krzyża Jerozolimskiego

 

Bazylika Św. Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie jest skarbonką, w której kryją się najstarsze i najświętsze relikwie chrześcijaństwa przywiezione do Rzymu przez matkę Konstantyna, Św. Helenę.

 

Kiedy powstała?

 

Bazylika powstała na ruinach starożytnego pałacu który prawdopodobnie początkowo należał do cesarza Septimiusza Sewera i który w IV wieku stał się rezydencja matki cesarza Konstantyna Św. Heleny. Helena była chrześcijanką i to ona najprawdopodobniej przekonała swojego syna cesarza do wyzwolenia religii i do przyjęcia jej jako swojej.

 

Relikwie w jej wnętrzu.

 

W 326 roku wykonując pielgrzymkę do ziemi świętej, Helena odnalazła i przywiozła stamtąd ze sobą do Rzymu najcenniejsze relikwie chrześcijaństwa. Najważniejszą z nich był niewątpliwie krzyż prawdziwy na którym stracono Jezusa Chrystusa, ale Helenie udało się również odnaleźć 4 gwoździe którymi Chrystusa przykuto do krzyża oraz ciernie z korony, którą go ukoronowano.

Początkowo owe święte przedmioty zostały złożone w specjalnej podziemnej sali będącej częścią pałacu cesarzowej, ale z końcem IV wieku dzięki woli cesarzy Walentyniana i Walentego w tym miejscu powstała bogato zdobiona bazylika.

 

Jej dzisiejszy wygląd.

 

Dzisiejszy wygląd bazyliki to mieszanka rożnych stylów. Starożytne mury podzielone na trzy nawy poprzez potężne z granitu wykute kolumny są pięknie ozdobione średniowiecznymi mozaikami i renesansowymi freskami a wszystko jest uwieńczone bogatym późno barokowym sklepieniem.

Apsydę zdobi fresk namalowany przez Antoniazzo Romano przedstawiający Leggenda Aurea tz historię tego jak święta Helena odnalazła relikwie krzyża prawdziwego według pisma średniowiecznego dominikanina Jacopo da Varazze.

Natomiast relikwie, które niegdyś spoczywały pod ołtarzem dziś znajdują się w specjalnie dla nich wzniesionej w 1933 roku kaplicy umieszczonej po lewej stronie ołtarza.

 

Jeśli chcecie zwiedzić to niesamowite miejsce i zobaczyć najstarsze relikwie chrześcijaństwa to zapraszam do zapoznania się z trasą Rzym pielgrzymów, więcej na temat trasy kliknij tutaj…