Big Bambu w MACRO na Testaccio

Big Bambu w MACRO na Testaccio

Big Bambu „wyrosło” w Macro na Testaccio w dniu 11 grudnia 2012r. Olbrzymia instalacja postawiona przez amerykańskich artystów Mike i Doug Starna, została wybrana na prezentację Enel Contemporanea 2012. Dzieło będzie można zobaczyć w do 30 października 2013.

Dwaj artyści, bliźnięta jednojajowe są bohaterami szóstej edycji Enel Contemporanea, która mieści się wśród najbardziej prestiżowych imprez międzynarodowych sztuki współczesnej.

Big Bambu jest instalacją ścieżek, chodników…i uczuć. Ponadto, ma być zaskakującym miejscem spotkań, rozmów, gdzie można też posłuchać o samej prezentacji, poczytać książkę lub po prostu spojrzeć na Rzym z innej, unikalnej perspektywy. Do tego celu mają służyć dwie zielone wyspy, które zostały utworzone wzdłuż bocznych korytarzy z zimozielonych, ozdobnych roślin związanych z tradycją danego obszaru.

Wewnątrzna przestrzeń muzealna, ok. 8.000 bambusowych prętów zostało połączone przez artystów wraz z ich zespołem amerykańskich i włoskich wspinaczy w tradycyjnej metodzie, aby stworzyć niezwykłą strukturę- rzeźbę do około 25 metrów wysokości! Bracia Starna zaprojektowali dzieło jako żywy organizm, który ciagle zmienia się w swojej złożoności i energii, dzięki stałości i elastyczności materiału, a także symbolicznym tworzywie jakim jest bambus. Bambus jest jedną z nielicznych roślin o tak ogromnym znaczeniu kulturowym. Już w VI wieku p.n.e. słynny chiński filozof LAOZI powiedział: „dom bez dzieci, drzewo bez ptaków i ogród bez bambusów, są jak dzień bez słońca”. Bambus symbolizuje siłę oraz odporność charakteru. W Chinach uważany jest za roślinę przynoszącą szczęście, w Indiach symbolizuje przyjaźń…

W 2010 instalacja Big Bambu prezentowana była na wystawie w Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Była dziewiątą najczęściej odwiedzaną wystawą w historii muzeum, a czwartą z najczęściejoglądanych na świecie! Następnie została zaprezentowana na 54. Biennale w Wenecji w 2011 roku.

Mieszkający w Nowym Jorku, wielokrotnie nagradzani artyści pracowali razem przez ponad 20 lat, skupiając się głównie na sztuce konceptualnej i fotografii. Ich dzieła, pojmowane jako nowa ewolucja struktur organicznych, znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych oraz były wystawiane w wielu najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach.

Enel Contemporanea przewiduje realizację dzieł sztuki wokół tematu energii, działania artystów różnych narodowości. Inicjatywa ta, obecnie w szóstej edycji, skupia pojęcia energii poprzez uniwersalny język sztuki.

Wstęp na wystawę Big Bambu Macro Testaccio jest wolny, czynne: wtorek – niedziela, od 16.00 do 22.00.