Boldini i jego damy

Boldini i jego damy

Boldini i jego damy w Rzymie

Boldini to wielka gwiazda włoskiego i francuskiego malarstwa, który uwiecznił w swoich niezwykłych portretach najpiękniejsze kobiety paryskiej socjety. Rzymska wystawa wydaje się jedną z bogatszych i spektakularnych w ostatnich dekadach.

Zwiedzającym zaoferowana jest do zobaczenia kolekcja olejów i pasteli z najbardziej reprezentatywnych produkcji Boldiniego i artystów, których inspirowała jego twórczość. Na wystawie umieszczony jest też mały wybór rysunków na papierze i rycin.

Piękno i duch kobiety

Wystawa rekonstruuje krok po kroku błyskotliwą karierę wielkiego mistrza włoskich i francuskich artystów. Boldini był genialnym prekursorem dwudziestowiecznej nowoczesności, ale w swoich pracach uwieczniał i wyrażał podziw dla kobiecego piękna. Wnikał w duszę „kruchych ikon”, obnażając intymność kobiecego ducha.

Dzieła z wielkich kolekcji

Na wystawie można zobaczyć rzadko wystawiane dzieła m.in. jak „Portret damy w białych rękawiczkach i wentylator” (1889), Portret Madame G. Blumenthal (1896).

Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych i muzeów z całego świata, takich jak Musée d’Orsay w Paryżu, Uffizi we Florencji i Museo Giovanni Boldini w Ferrararze, w którym znajdują się najważniejsze dzieła mistrza.

Wcześni impresjoniści

Giovanni Boldini związany był z grupą „macchiaioli„. Artyści z tej grupy, łamiąc konwencje, malowali w plenerze, by odtworzyć naturalne światło i kolory. Uważa się, że grupa ta wyprzedziła impresjonistów.

Boldini we Francji

Arysta osiedlił się w Paryżu, gdzie rozwinął własny niepowtarzalny styl, dzięki któremu stał się najbardziej popularnym portrecistą z wyższych sfer. Warto odwiedzić wystawę w Rzymie, by przyjrzeć się kobiecemu pięknu i oprawie malarskich klejnotów.

Wystawę można oglądąć w Rzymie już od 4 marca do 16 lipca 2017.

Complesso del Vittoriano – Ala Brasini

Cena biletu normalny: 14 euro, ulgowy 12 euro

Via di San Pietro in Carcere

[google-map-v3 shortcodeid=”d8e3bc1a” width=”567″ height=”567″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” enablegeolocationmarker=”false” enablemarkerclustering=”false” addmarkermashup=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Via di San Pietro in Carcere, 00186 Roma{}6-default.png{}Wystawa Giovanni Boldini” bubbleautopan=”true” distanceunits=”miles” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]