Bożonarodzeniowy Rzym A.D. 2012

Bożonarodzeniowy Rzym A.D. 2012

 

Rzym już od 6 grudnia zapłoną tysiącem wielobarwnych lampek. Aż do 10 stycznia Wieczne Miasto będzie błyszczeć w  diamentowej poświacie, tworząc niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

 

W ubiegłym roku zachwycała świetlna wstęga włoskich narodowych barw na Via del Corso – tricolor wiązał się z obchodami 150 letniej rocznicy zjednoczonych Włoch .
W tym roku Via del Corso będzie rozświetlona od 8 grudnia przez rozgwieżdżone niebo składające się  500.000 gwiezdnych diod LED, które  zużywają 50 kilowatów  mniej niż 500 żarówek o tej samej mocy.  Ma być to również  dyskretne, ale mocne przesłanie, zachęcania przez bezpośrednią wizualną sugestię – wykorzystywania najnowszych technologii, bez dalszego naruszania zasobów naturalnych. Technologia LED jest  bardziej skuteczna i bezpieczniejsza od tradycyjnych, pozwalając na oszczędności energii nawet do 90 procent.
Na Piazza Venezia pojawi się  jodła podarowana stolicy Włoch przez miasto Andalo. Świąteczne drzewko ma  trzydzieści metrów wysokości i umieszczone zostanie na nim  40000 diod . Całe miasto   będzie w tym roku strefą gwiazd i sfer niebieskich z symbolami harmonii i pokoju.
Pojawi się też  niezwykły, świetlisty autobus, proponujący tour di Babbo Natale”, który będzie  przemierzał ulice ze świętym Mikołajem i kuglarzami. Tour św. Mikołaja rozbawiać będzie muzyką,  mini pokazami kaskaderskimi oraz rozdając  słodycze aż do 22 grudnia. Zbierane też będą listy z życzeniami dzieci, a następnie 18 stycznia dla najciekawszych próśb, zostaną przyznane nagrody przez Prezydenta Miasta.
Organizacje charytatywne  zbierać będą fundusze podczas zorganizowanej loterii, wspomagając –  So.Spem , która pomaga dzieciom samotnych matek i  ubogim rodzinom  i Peter Pan Foundation – wspiera małych pacjentów chorych na raka i ich rodziny. Koszt każdego kuponu z 50 000 przeznaczonych na sprzedaż,  to 2 euro i 50 centów.  Kupony na wielką loterię można kupić od 06 grudnia do 10 stycznia miejscu oferującym  wycieczkę autobusem ze św. Mikołajem na Piazza San Silvestro i w sklepach uczestniczących w akcji. Wśród nagród można wylosować  samochód, rejs dla dwóch osób, tygodniowy wyjazd na  narty , iPad i roczne subskrypcje Atac. 18 stycznia  na Kapitolu, w obecności burmistrza odbędzie się wielkie losowanie.

Odwiedzający Rzym, by w pełni objąć nastrój Bożego Narodzenia powinni wybrać się na Piazza Navona. Tu corocznie  odbywa się kiermasz bożonarodzeniowy. Wielobarwne stragany oferują akcesoria świąteczne i słodycze dla dzieci. Bajkowa karuzela ustawiona na placu, dodatkowo zmienia to miejsce w magiczną przestrzeń, która szczególnie obezwładnia wieczorową porą.

Rzym powoli przybiera bożonarodzeniową szatę. Udekorowane choinki pojawiają się na placach,  witryny sklepów przyciągają wzrok kolorami, a ulice lśnią blaskiem milinów lampek w radości i pięknie tego  wyjątkowego okresu w roku.