Dali, Miro i członkowie amerykańskiej awangardy

Dali, Miro i członkowie amerykańskiej awangardy

 

 

Rzym na nadchodzący okres przygotował dużą niespodziankę dla miłośników sztuki  współczesnej i nowoczesnej XX wieku.

 

 

 

 

W Vittoriano przy Via dei Fori Imperiali odbiegającej od placu Weneckiego – Salvador Dali…

Wiosenny spacer warto zacząć od Complesso del Vittoriano, gdzie do 1 lipca 2012 można być uczestnikiem snu z świata  „Salvadora Dali, Człowieka, Artysty”. Jest to po 60 latach wielka retrospektywa prac  tego katalońskiego artysty-jego  olejnych obrazów, rysunków, dokumentów, filmów, fotografii i listów. Wystawa jest tak zorganizowana, by przyjrzeć się człowiekowi i odkryć artystę. Ideą jest również pokazanie dialogu artysty z renesansowymi wielkimi mistrzami, ale i szczególnych relacji,  jakie  łączyły tego artystę z Italią.

 

W krużganku Bramantego przy kościele Santa Maria della Pace – Joan Miro’…

Dalsza wędrówka  po współczesnej sztuce, prowadzi do kolejnego mistrza  katalońskiego, jaki gości w Rzymie.  Joan Miro, którego prace nigdy nie były pokazywane we Włoszech. Wystawa „Poezja i światło” prezentuje 50 olejnych obrazów, ceramikę, brązy, akwarele udostępnione przez Fundację Pilar  im.  Joana Miró w Palma de Mallorca, która posiada najważniejsze prace artysty. Wystawa będzie obejmować cały okres twórczy, ale  w szczególności poświęcona będzie  trzydziestoletniemu  okresowi, który spędził na Majorce od 1956 aż do śmierci w  1983. Był to wyjątkowy szczęśliwy dla Miro czas – miał tam wielką pracownię  i warsztat do pracy, żył w bezpośrednim otoczeniu z naturą, która pobudzała jego artystyczną wyobraźnię. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć wiele przedmiotów należących do artysty m. in. narzędzia  służące do pracy, pędzle przechowywane przez Fundację. Na wystawie pojawią się  arcydzieła jak: oleje Femme dans la Rue (1973) oraz Bez tytułu (1978), brązy, jak Femme (1967), w tym szkice do fresku na Harkness Commons -Harvard University oraz zbiór Palma de Mallorca. Wystawa ma miejsce  w Rzymie w klasztorze 2012.

 

W Palazzo delle Esposizioni przy Via Nazionale – kolekcja Peggy Guggenheim…

Wreszcie uciekając z europejskiego świata snu, czas na olbrzymią pigułkę  malarstwa  amerykańskiej awangardy  z lat 1945-1980 prezentowanej w Palazzo Delle Esposizioni, Via Nazionale 194 z kolekcji Muzeów Guggenheim. Wystawa ilustruje główne  przemiany w amerykańskiej sztuce od końca II wojny światowej, kiedy USA wyrastało jako światowe centrum sztuki współczesnej.  W tym czasie uwaga opinii międzynarodowej  z zainteresowaniem przyglądała się grupom artystów działającym w Nowym Yorku. Od tego momentu w sztuce amerykańskiej  pojawiają  się różne estetyczne praktyki: od  abstrakcji ekspresjonizmu przez pop art, minimalizm przez sztukę konceptualną z lat 60.  do jasnej ikonografii  fotorealizmu lat 70.  Prezentowane  obrazy, rzeźby, fotografie i instalacje  są kluczowym pracami sztuki amerykańskiej od lat 40 do lat 70. Wystawa ukazuje także znaczenie Fundacji Guggenheima w kształtowaniu  zmian w sztuce  amerykańskiej, dzięki wsparciu oferowanym młodym  artystom. Prace zgromadzone w rzymskim muzeum pochodzą przede wszystkim z Muzeum Guggenheim ze stałej  kolekcji w Nowym Jorku.

 

I tak wiosenny spacer warto zacząć w Rzymie towarzystwie światowych mistrzów sztuki ubiegłego wieku!