Domus aurea czyli Złoty Dom Nerona

Zloty Dom NeronA

Domus aurea czyli Złoty Dom Nerona

Wycieczki po Złotym Domu odbywają się w towarzystwie przewodnika lub z audio guidem (niestety nie ma przewodników ani audio guideow w języku polskim).

 

Domus Aurea.

 

Złoty Dom, to architektoniczne arcydzieło zbudowane na rozkaz ambitnego i bezwzględnego cesarza Nerona po pożarze w 64 r.n.e. Złoty Dom Nerona – Domus Aurea, zlokalizowany jest pomiędzy wzgórzami Palatynu i Eskwilinu. Z uwagi na wysokie koszy tej inwestycji, po śmierci Nerona nie kontynuowano budowy. Złoty Dom szokował swym przepychem i bogactwem wystroju. Do naszych czasów przetrwały starożytne opisy i pozostałości odkryte podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w okresie renesansu.

 

Kolos Nerona.

 

Złoty Dom Nerona został zaprojektowany przez architektów Sewerusa i Celera. Kompleks wzorowany był na zabudowie miejskiej willi i zajmował obszar około 100 ha . Wzdłuż elewacji o łącznej długości około 1,50 km zbudowano portyki. Prowadziły one do trapezoidalnego westybulu, w którym umieszczono ogromnych rozmiarów posąg Nerona (Colossus Neronis). Za panowania Wespazjana, po dodaniu promienistej korony radiacyjnej, został przerobiony na posąg Sola (Colossus Solis). Za nim znajdowała się sala o złoconym sklepieniu. W części wschodniej odkryto oktagonalną, przykrytą kopułą salę. Wśród licznych pomieszczeń znajdowały się sale o skomplikowanej konstrukcji i zróżnicowanym kształcie.

 

Dekoracje.

 

W Złotym Domu odnaleziono liczne dekoracje, malowidła w stylu podobnym do tych z Pompei. Miedzy innymi w Złotym Domu umieszczono niewielkie obrazy pejzażowe, namalowane na gładkich ścianach. Przedstawiały one kompozycje pełne fantastycznych stworów, dlatego malowidła te zostały nazwane groteskami od rzymskich grot. W czasach późniejszych określenie groteska nabrało nieco innego znaczenia. Interesujące też jest malarstwo iluzjonistyczne w formie głębokich prześwitów, powiększających optycznie wnętrza. Ściany i posadzki Złotego Domu zdobiły liczne mozaiki. Jedną z osobliwości Złotego Domu jest mozaika wykonana na suficie. Całość Złotego Domu otoczona była ogrodami i winnicami. Na terenie odnaleziono także sztuczne jezioro, które miało być centralną częścią całego kompleksu.

Więcej informacji na temat Domus aurea – Złotego Domu Nerona, kliknij tutaj…