Europejskie Dni Dziedzictwa Rzym 2020

Europejskie dni dziedzictwa Rzym 2020

Europejskie Dni Dziedzictwa Rzym 2020

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?

 

Europejskie Dni Dziedzictwa – wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy.

Głównym celem EDD jest promowanie różnorodności dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej.

 

Co roku we wrześniu, kraje uczestniczące w tej inicjatywie udostępniają do zwiedzania tubylców i turystów wiele zabytków i miejsc kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.

 

Organizatorzy EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków: muzeów, pałaców, ogrodów, do których wstęp zwykle wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak: koncerty, wystawy, prezentacje ginących zawodów, wykłady.

 

Kiedy zrodził się pomysł na EDD.

 

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku, w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na całą Europę zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. W 1991 roku zainspirowało to Radę Europy do ustanowienia EDD.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa w Rzymie 2020.

 

Pomimo ograniczeń społecznych wprowadzonych przez Państwo Włoskie w związku z pandemią COVID -19, EDD odbędą się w sobotę 26 i niedzielę 27 września. Tegoroczna inicjatywa została zatytułowana „Imparare per la vita – Uczyć się na całe życie”, jej celem jest zastanowić się nad tym jaką wartość może mieć tradycyjne przekazywanie wiedzy w porównaniu do przekazywania informacji korzystając z nowych technologii.  W sobotni wieczór wiele muzeów państwowych otworzy swoje podwoje dla zwiedzających za symboliczną sumę 1 euro.

Jeśli w ten weekend jesteście w Rzymie to proponuje zerknąć na poniżej zamęczoną listę wydarzeń na które warto zwrócić uwagę.

 

Muzea które będą otwarte w sobotni wieczór (26 września) za 1 euro.

 

Galeria Borghese – Jest niezbędna rezerwacja 

Forum Romanum – Nie jest wymagana rezerwacja. Ostatnie wejscie o godz. 21.00

Kompleks archeologiczny przy Bazylice Św. Krzyża w Jerozolimie

Tango w Galerii Narodowej GNAM

Park Starożytnej Drogi Apijskiej Capo di Bove – Nie jest wymagana rezerwacja

Muzeum sztuki Etruskiej Valle Giulia

Cripta Balbi – Nie jest wymagana rezerwacja

Villa Hadriana w Tivoli – Nie jest wymagana rezerwacja. Ostanie wejscie o 21.30

 

Pełną listę imprez znajdziecie klikając tutaj…Europejskie Dni Dziedzictwa Rzym 26 i 27 września 2020.