Giardini Ninfa pod Rzymem

Giardini Ninfa pod Rzymem

Ogród Nifnfa.

 

Giardini Ninfa,  znajduje się na południe od Rzymu i został ponownie otwarty dla publiczności w dniu 31 marca, w Niedzielę Wielkanocną, po zimowym okresie. Ogrodnicy i architekci ogrodowi z Ninfy zyskali m.in. uznanie redakcji New York Times, która w jednym z artykułów nazwała kompozycje włoskie ogrodem najpiękniejszym na świecie. Ogrodami w Ninfie opiekuje się Fondazione Roffredo Caetani. Park jest też wspomagany przez World Wildlife Fund, który zaliczył go do grona swoich oaz.

 

Nieopodal Rzymu.

 

Ogród Ninfa położony jest około 50 km od Rzymu, niedaleko Sermoneta u podnóża góry Lepini. Miasteczko Ninfa o średniowiecznym rodowodzie, dzisiaj odwiedzane jest ze względu  właśnie na park krajobrazowy Monumento naturale Giardino di Ninfa, rozciagajacym  na obszarze 106 ha.

 

Ogród w stylu angielskim.

 

Ninfa jest zaliczana do parków w stylu osiemnastowiecznych ogrodów angielskich. Jak pisał twórca tego typu architektury ogrodowej Capability Brown, nie powinno w nim zabraknąć mądrze ukształtowanego krajobrazu z dodanymi ruinami i grotami. Powinny tam też się znaleźć odpowiednio wkomponowane jeziorka, strumyki oraz inne elementy, które wpływałyby na jego malowniczość i swoistą romantyczność. To wszystko z pewnością tam jest! Już od średniowiecza na tym terenie były źródła, zbiornik wodny, ruiny zamku Caetanich i  ślady osady średniowiecznej.

 

Woda niezbędny element.

 

W ogrodzie mamy duże jezioro i źródła z przyjemną chłodną wodą, która  przyczyniła się do powstania specyficznego klimatu tego miejsca – zupełnie nietypowego dla tej części Włoch. Sprawia to, iż rosnące tam rośliny są intensywnie zielone i pełne życia. W ogrodzie jest angielska rabata, olbrzymie magnolie, róże kwitnące nad furtką, ale jest też cytrusowy gaj, strzeliste cyprysy i rośliny egzotyczne. Całość jest zachwycająca i bardzo romantyczna…szczególnie urokliwa na wiosnę.

 

Opuszczone miasto przejęte przez naturę.

 

Ratusz, zamek, kościoły i około 150 domów mieszkalnych oplata zieleń, a między zabudowaniami wije się niewielka rzeka Ninfa i kanały nawadniające. Kościół San Giovanni otaczają ozdobne jabłonie, różnego gatunku orzechy i sosna ze srebrnymi igłami. Natomiast juki i perukowce podolskie o różowych kwiatach współtworzą z architekturą kościoła Santa Maria Maggiore- obraz niemal jak z bajki. Turyści, przechodząc mostami nad rzeką mogą zachwycać  purpurowe powojniki i kwiaty tulipanowca.

Park zawdzięcza swoją sugestywną strukturę, ze swoistą grą światłocieni, intuicji członkom rodziny Caetanich. Pierwszym z wielkich budowniczych parku był na początku XX w. Gelasio Caetani. Po I wojnie światowej rozpoczął on dzieło wielkiej przebudowy zamku, który miał od tego czasu służyć za letnią rezydencję rodu. W latach 30. XX wieku prace kontynuowała Margherita Chapin, żona księcia Roffredo. Ostatecznie prace ukończyła w latach 50. ostatnia spadkobierczyni- Lelia Caetani Howard.

 

Historia powstania ogrodów Ninfa.

 

Początki historii Ninfa sięgają starożytnych czasów za panowania Rzymian. Rzeka przepływająca  była w starożytności poświęcona nimfom i stąd prawdopodobnie właśnie pochodzi obecna nazwa ogrodu. W miejscu tym przez wiele stuleci istniała bogata wioska aż do czasów średniowiecza. Z miasteczkiem związanych  też jest  kilka niezwykłych historii m.in. – tu Rolando Bandinelli został wybrany w 1159 papieżem, podczas swojej ucieczki przed szlachecką rodziną Colonna.

 

Ród Caetanich.

 

Osada rozwinęła się pod panowaniem Caetanich, którzy uzyskali dobra feudalne od rodziny Annibaldi. Pod koniec XIV wieku osada podupadła. Została prawie całkowicie zrównana z ziemią i opuszczona w 1382 po epidemii malarii. Rodzina Caetani, w której nie brakowało wybitnych osobistości – papieży, polityków, ludzi kultury. Inspiracją do założenia Il Giardino di Ninfa było wyludnione w XIV wieku miasteczko Cisterna di Latina. Ruiny miasta odzwierciedlają, iż było ono często napadane i plądrowane. Upłynęło wiele lat i dopiero w XVII wieku w tym miejsce został założony ogród.

 

W XX wieku.

 

Dopiero 1921 odbudowywanie ruin miasteczka i tworzenie ogrodu. Gelasius Caetani zaczął sprzątanie obszaru i odzyskiwanie niektórych ruin Ninfa m.in.  wieży i ratusza, a w zamku tworząc letnią rezydencję pod instrukcjami matki- angielskiej damy- Ady Wilbraham. Rozpoczęto sadzić różne gatunki roślin, które sprowadzano z zagranicy. Wzrostowi roślinności doskonale sprzyjał korzystnego klimat Nimfa o wysokiej wilgotności. W założeniu tym można napotkać wiele okazów sosen, klonów, bananowców, róż i wiele innych gatunków roślin. Prace przy budowie ogrodu były następnie kontynuowane przez Roffredo Caetani, jego żonę Margueritę Chapin i córkę Lelia Caetani. Te dwie kobiety, a zwłaszcza Lelia, w latach trzydziestych nadały  strukturę ogrodu angielskiego. Ninfa gościło kilku wybitne osoby jak poetę Gabriele D’Annunzio i pisarza Borysa Pasternaka Leonidovich autor „Doktora Żywago”, a w roku 1935 Benito Mussoliniego.  Leila Caetani  była ostatnim przedstawicielem rodu Caetani. Nie mając spadkobiercy, przed śmiercią w 1977 roku, założyła fundację o nazwie Roffredo Caetani, która do dziś zajmuje się parkiem.

 

W czasach współczesnych.

 

Ostatnimi laty powstał projekt, którego twórcy chcą odtworzyć część dawnych Błot Pontyjskich, które obejmowały te tereny przed ich osuszeniem w czasach Benito Mussoliniego. W 2000 roku cały obszar Ninfa został uznany pomnikiem przyrody. Organizacja ta stworzyła specjalny las i system mokradeł, które mają umożliwić łatwiejsze gniazdowanie ptaków. Ogród znajduje się na jednym z głównych szlaków migracyjnych ptaków, które wędrują z krajów afrykańskich do innych miejsc Europy. Tu  znawcy ornitologii mogą podglądać ciekawsze gatunki ptactwa.

 

Atrakcja turystyczna.

 

Ogród Ninfa jest odwiedzany przez około pięćdziesiąt tysięcy turystów rocznie. Zwiedzanie możliwe jest tylko w określone dni roku. W pierwszą sobotę i niedzielę każdego miesiąca od kwietnia do października, w trzecią niedzielę w kwietniu, maju i czerwcu, pierwszą niedzielę listopada. Ogród jest niedostępny w okresie zimowym. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja, ale wskazane jest, ale sprawdzić na stronie internetowej czy ogród jest dostępny, gdyż  jest czasami zamknięty z powodu złej pogody.

Jeśli chcesz dowiedzieć si więcej na temat ogrodu kliknij tu…