Grobowiec rodziny Scipio już otwarty dla turystów

Grobowiec rodziny Scipio już otwarty dla turystów

Po dwudziestu latach znów możliwe jest wejrzenie w głąb wielkiej historii antycznego Rzymu. Grobowiec rodziny Scypio po kilku latach zostaje udostępniony do zwiedzania. Temu niezwykłemu archeologicznemu obiektowi z czasów Republiki Rzymskiej oddano należne miejsce, jako część ogromnego artystycznego i historycznego dziedzictwa Rzymu.

W 1992 grobowiec został zamknięty dla zwiedzających w celu przeprowadzenia restauracji wnętrza, wzmocnienia struktury  i  przywrócenia dawnej świetności.

Grobowiec  jest zlokalizowany w zamieszkałej części Via Appia Antica, wewnątrz Murów Aureliana, przed Bramą św. Sebastiana. Składa się z kilku szeregów galerii o wysokości 2 metrów, gdzie umieszczone są sarkofagi zawierające szczątki członków rodziny Scipio  z gałęzi Cornelia.

Budynek powstał we wczesnej dekadzie 3 wieku p.n.e.,  a fundatorem był Konsul Lucius Scipio Barbato, którego sarkofag znajduje się w centrum galerii. Członkowie senatorskiej rodziny Scypio, zajmowali wysokie polityczne i wojskowe stanowiska, jak m.in. Scipio Africanus ,który był generałem w czasie II wojny punickiej i uznanym politykiem  w czasach Republiki Rzymskiej. Sławę  przyniosło mu pokonanie Hannibala w bitwie II wojny punickiej w Zama.  Za ten wyczyn został uznany za jednego z najlepszych dowódców w historii wojskowości.

Teren grobowca , który zawiera ostatnio odrestaurowane kolumbarium i sąsiadującą z nią strukturę, datowana są między początkiem 3 wieku  p.n.e.  a późnym  średniowieczem.

Grobowiec  można zwiedzać  jednak w wyznaczonych dniach wraz z przewodnikami. Grupy oprowadzone są  przez archeologów.  Cena biletu to 8 euro i wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

[google-map-v3 width=”350″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”ROADMAP” mapalign=”center” addmarkerlist=”Rome, Via di Porta San Sebastiano, 9{}arch.png” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” bubbleautopan=”false” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]