Kaplica Sykstyńska 20 ciekawostek

Kaplica Sykstyńska 20 ciekawostek

Kaplica Sykstyńska jest najsłynniejszą kaplicą świata. Wybudowana między 1475 a 1481 r. jest również jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. W tym poście przewodniczki po Rzymie Jowita Ludwikiewicz i Iwona Chmielewska przedstawiają Wam 20 ciekawych faktów na temat tej przepięknej kaplicy.

 

1. Kaplica wzniesiona w XIII wieku początkowo nazywała się Capella Magna i była poświęcona Marii Wniebowziętej. Podczas pontyfikatu papieża Sykstusa IV (1471 – 1484), kaplica została gruntownie przebudowana i w ten czas zmieniła także swoją nazwę na Sykstyńską od imienia papieża.


2. Ma te same wymiary, co świątynia króla Salomona w Jerozolimie.

3. Kaplica Sykstyńska jest prywatną kaplicą papieską. Wnętrze dekoruje potężny cykl fresków, przedstawiający historię ludzkości, zwany Biblią dla ubogich.


4. Freski zajmują powierzchnie 1100 metrów kwadratowych.


5. Nad dziełami pokrywającymi boczne sciany kaplicy pracowali m.in. Pietro Perugino (mistrz Rafaela), Sandro Botticelli i Domenico Ghirlandaio (mistrz Michała Anioła).

6. Te najsłynniejsze freski są pędzla Michała Anioła który początkowo nie chciał zaakceptować zlecenia.


7. Aby namalować freski na sklepieniu, Michał Anioł zaprojektował specjalne rusztowanie, na którym nie leżał lecz stał malując.


8. Michał Anioł po raz pierwszy przedstawił Boga, jako umięśnionego człowieka z długą siwą brodą, upodobniając go do pogańskiego Boga Jowisza.

9. W 1990 r. amerykański lekarz Frank Lynn Meshberger opisał, iż płachta na której leży Bóg w trakcie stworzenia Adama, wraz ze światłocieniami przedstawia profil mózgu ludzkiego. Ma to być może symbolizować przekazanie inteligencji człowiekowi przez Boga.


10. Do 1536 roku na ścianie ołtarza były dwa okna a pod nimi trzy freski Pietro Perugina. Okna zostały zamurowane a freski zniszczone, aby dać Michałowi Aniołowi miejsce pod namalowanie kolejnego dzieła – Sądu Ostatecznego

11. Fresk Sądu Ostatecznego w górnej części, jest pochylony do przodu, aby nadać scenie większą dramatyzację.


12. Najważniejszą postacią jest umięśniony Chrystus, na którego twarzy nie widać miłosierdzia lecz srogie spojrzenie sędziego, który nie ma litości dla grzeszników.


13. To dookoła tej potężnej postaci Chrystusa wszystko się skupia. Czekający na sąd zmartwychwstają, zbawieni unoszą się do nieba a grzesznicy spadają do piekła.


14. Po prawej stronie Chrystusa jest umieszczona postać świętego Bartłomieja, który w ręku trzyma swoją pustą skórę. W tej skórze jest umieszczony autoportret Michała Anioła. 

15. Sąd Ostateczny spotkał się z krytyką kardynała Gian Pietro Carafa, który uznał to dzieło za wulgarne, bo przedstawia nagie postacie.


16. Mistrz ceremonii papieża Biagio da Cesena powiedział, że dzieło nadaje się do publicznych toalet a nie do papieskiej kaplicy. Jeśli zamówicie jedną z naszych tras prowadzących przez Watykan to opowiemy Wam jak Michał Anioł zemścił się na owym kardynale.
 Kliknij tutaj aby poznać naszą ofertę…

17. Intymne części postaci zostały przykryte przez ucznia Michała Anioła – Daniele Da Volterra.

18. Do dnia dzisiejszego kaplica pełni swoje funkcje kaplicy papieskiej i jest miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości. Jedną z nich jest Msza, podczas której papież chrzci dzieci pracowników Watykanu.


19. Od 1879 roku, Kaplica Sykstyńska jest jedynym miejscem przeznaczonym na konklawe (wybory papieży). Kardynałowie tutaj wybierają następcę świętego Piotra. Nowo wybrany papież opuszcza kaplicę przechodząc do położonej tuż obok tak zwanej Kaplicy Łez, oczywiście są to łzy szczęścia.


20. Kaplica ma swój własny chór, dla którego powstał utwór Miserere Gregorio Allegriego.


Jeśli chcecie zwiedzić Kaplicę Sykstynska to musicie wyposażyć się w bilet do Muzeów Watykańskich. A jak go zakupić? Kliknij tutaj aby uzyskać wartościowe informacje odnośnie kupna biletów do Muzeów papieskich.