Karnawał rzymski 2013

Karnawał rzymski 2013

Karnawał rzymski to czas zabawy i licznych uroczystości, który ma trwać do początku okresu rozpoczynającego 40 dniowy post, który w tym roku przypada 13 lutego. Chociaż karnawał rzymski, ma odległą tradycję, jednak przez długi okres nie kontynuowany – zanikł. Już od pięciu lat miasto próbuje ożywiać na nowo ulice i place Rzymu, by jak za dawnych czasów można było odczuć beztroską zabawę i atmosferę karnawałowej magii.

Otwarcie Carnevale Romano odbędzie się 2 lutego i potrwa do 12 lutego, przywracając na ulicach tradycyjne karnawałowych parad, pokazów teatralnych, koncertów.

2 lutego rzymski karnawał rozpocznie się o godzinie 15.30 od pochodu  koni w dół via del Corso, z udziałem  grup teatralnych, policji i jej jednostek  jeździeckich. Parada ta ma być kontynuacją i przypomnieniem  wyścigu koni berberyjskich, który odbywał się wzdłuż Via del Corso podczas karnawału, aż do XIX wieku.

Większość  wydarzeń  zaplanowanych na dziesięć dni, będzie odbywać się na Piazza del Popolo, ale nie tylko. Wiele imprez obejrzeć będzie można na Piazza Navona, przede wszystkim przedstawiania teatralne  przeznaczone dla dzieci. Miejskie muzea Rzymu uczestniczą w ”Yorick Festiwalu”, jest to cykl imprez poświęconych Jokerowi z Hamleta Szekspira. Rzymski karnawał zakończy się pokazem sztucznych ogni barokowym z tarasu Pincio, 12 lutego o godzinie 19.30.

Ubiegłoroczna impreza, pomimo pewnych niespodzianek pogodowych – mrozu i śniegu, przyciągnęła aż 800.000 widzów, jak podają  organizatorzy.  W tym roku, powinno być cieplej, zresztą atmosfera karnawałowej zabawy powinna rozgrzać  każdego zmarzlucha!