Krypty i święte kości

Krypty i święte kości

Krypty w Rzymie.

 

Krypty i święte kości – szlakiem pierwszych chrześcijan, męczenników i papieży.

 

Krypta kapucynów.

 

Rozpoczniemy od krypty kapucynów przy via Veneto. Kościół Niepokalanego poczęcia przy Via Veneto powstał w 1630 roku dzięki funduszom przekazanym przez papieża Urbana VIII Barberiniego. Pod kościołem znajduje się cmentarz braci kapucynów. Krypta jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju. Zwiedzaniu jej zawsze towarzyszy dreszczyk emocji. Nawet słynny markiz De Sade, który wiele widział, był pod jej wrażeniem.

Cmentarz składa się z pięciu kaplic. Są tutaj pochowani bracia kapucyni, zmarli miedzi 1528 a 1870 rokiem. Liczba szczątków zmarłych liczy około 4000. To, co stanowi o wyjątkowości tego miejsca sprawia fakt, że wszystkie ściany kaplic są udekorowane… ich kośćmi.

 

Katakumby Pryscilli na VIa Nomentana.

 

Kolejnym etapem naszej trasy będą katakumby Pryscilli, znajdujące się przy via Salaria (dojazd autobusem). Katakumby powstały w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się wiejska posiadłość zamożnej matrony Priscilli, która podarowała ten grunt chrześcijanom. Tak powstał podziemny cmentarz. Katakumby Pryscilli należą do jednych z największych w Rzymie i rozciągają się na 3 poziomach, na odległości 12 kilometrów pod ziemią. Miejsce wiecznego spoczynku znalazło tu tysiące chrześcijan.

 

Bazylika św. Klemensa.

 

Bazylika św. Klemensa powstała na fundamentach domu czwartego papieża w historii chrześcijaństwa- Klemensa. Po męczeńskiej śmierci Klemensa w II wieku n.e. na dziedzińcu jego kamienicy powstało sanktuarium perskiego boga słońca Mitry (do dnia dzisiejszego zachował się ołtarz poświęcony temu bóstwu). Tuż obok znajduje się siedziba starożytnego skarbca Rzymu – Monety.

W IV wieku cały kompleks budynków został przykryty ziemią, aby na ruinach domu papieża Klemensa mógł powstać kościół jemu poświęcony. Kościół był jednym z największych i najważniejszych sanktuariów miasta, odwiedzany przez tysiące pielgrzymów. Pierwotna bazylika przetrwała do XI wieku, ale w 1084 armia Normanów dowodzona przez Roberta Guiscardo ograbiła i podpaliła ją. I tak na początku XII wieku papież Pachal II kazał na jej miejscu postawić nowy kościół, który stoi do dziś.