Krypty i święte kości

Krypty i święte kości

Krypty i święte kości – szlakiem pierwszych chrześcijan, męczenników i papieży. Rozpoczniemy od krypty kapucynów przy via Veneto. Kościół powstał w 1630 roku dzięki funduszom przekazanym przez papieża Urbana VIII Barberiniego. Pod kościołem znajduje się cmentarz braci kapucynów. Krypta jest unikalna i jedyna w swoim rodzaju. Zwiedzaniu jej zawsze towarzyszy dreszczyk emocji. Nawet słynny markiz De Sade, który wiele widział, był pod jej wrażeniem.

Cmentarz składa się z pięciu kaplic. Są tutaj pochowani bracia kapucyni, zmarli miedzi 1528 a 1870 rokiem. Liczba szczątków zmarłych liczy około 4000. To, co stanowi o wyjątkowości tego miejsca sprawia fakt, że wszystkie ściany kaplic są udekorowane… ich kośćmi.

Kolejnym etapem naszej trasy będą katakumby Pryscilli, znajdujące się przy via Salaria (dojazd autobusem). Katakumby powstały w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się wiejska posiadłość zamożnej matrony Priscilli, która podarowała ten grunt chrześcijanom. Tak powstał podziemny cmentarz. Katakumby Priscilli należą do jednych z największych w Rzymie i rozciągają się na 3 poziomach, na odległości 12 kilometrów pod ziemią. Miejsce wiecznego spoczynku znalazło tu tysiące chrześcijan.

Bazylika św. Klemensa powstała na fundamentach domu czwartego papieża w historii chrześcijaństwa- Klemensa. Po męczeńskiej śmierci Klemensa w II wieku n.e. na dziedzińcu jego kamienicy powstało sanktuarium perskiego boga słońca Mitry (do dnia dzisiejszego zachował się ołtarz poświęcony temu bóstwu). Tuż obok znajduje się siedziba starożytnego skarbca Rzymu – Monety.

W IV wieku cały kompleks budynków został przykryty ziemią, aby na ruinach domu papieża Klemensa mógł powstać kościół jemu poświęcony. Kościół był jednym z największych i najważniejszych sanktuariów miasta, odwiedzany przez tysiące pielgrzymów. Pierwotna bazylika przetrwała do XI wieku, ale w 1084 armia Normanów dowodzona przez Roberta Guiscardo ograbiła i podpaliła ją. I tak na początku XII wieku papież Pachal II kazał na jej miejscu postawić nowy kościół, który stoi do dziś.

Trasa: Cmentarz kapucynów przy Via Veneto, Katakumby Pryscilli na via Salaria i Bazylika św. Klemensa przy Koloseum.

Czas zwiedzania 5 godziny. Bilety na metro 3 euro od osoby. Bilety wstępu na cmentarz kapucynów, katakumb i podziemi św. Klemensa 20 euro od osoby dorosłej, dzieci do 18 roku życia 15 euro od osoby.