Leonardo da Vinci i Michał Anioł – geniusze w konfrontacji

Leonardo da Vinci i Michał Anioł – geniusze w konfrontacji

 

Obejrzeć i podziwiać wielkiego mistrza to z pewnością wielka przyjemność i niezwykłe spotkanie. Ale skupisko dzieł dwóch wielkich mistrzów, to niepowtarzalna okazja dla każdego miłośnika sztuki przez wielkie „S”.  Dwóch  włoskich  geniuszów pędzla, staje naprzeciw siebie w Muzeum Kapitolińskim, gdzie odbywa się specjalna wystawa do 19 lutego 2012.

 

Wystawa proponuje przyjrzenie się ponad 60 rysunkom Leonardo i Michała Anioła. Zgromadzone prace autora „Damy z Łasiczką”pochodzą z „Veneranda Bibioteca Ambrosiana” z Mediolanu. Natomiast rysunki Michała Anioła udostępniła Fundacja Domu Buonarroti z Florencji, która posiada ponad 2 tys. prac tego artysty.
Wydarzenie ma duże znaczenie naukowe i badawcze. Wystawa rozpoczyna się od początkowych grafik artystów. Potem daje możliwość obejrzenia dzieł stworzonych podczas pobytu artystów w Rzymie.  Jest to wyjątkowa okazja prześledzenia zainteresowań i pasji mistrzów w tym samym czasie i przeanalizowania jak przekładały się owe doświadczenia, przemyślenia na praktykę budowlaną u Michała Anioła, a optyczną u Leonardo da Vinci.
Dziewięć arcydzieł Leonardo dokumentuje jego działalność w dziedzinach mechanicznych pomysłów, artystycznych i militarnych konstrukcji, czy hydraulicznych i geometrycznych rozwiązań. Wszystko dowodzi jego wszechstronności, szerokich badań i zainteresowań.
Rysunki Michała Anioła  jak „Akt widziany od tyłu”, „Bitwa o Cascinę”, zagadkowa „Kleopatra” czy”Głowa Ledy”- często uważana za najpiękniejszą namalowaną twarzą Michała Anioła, otwiera drogę, która wiedzie nas od anatomii ludzkiego ciała do architektonicznych studiów. Jest to wejście artysty w kolejny okres, kiedy rozpoczynają się jego przygotowania do stworzenia wielkiego dzieła w  Kaplicy Sykstyńskiej.
Ostatecznie na wystawie możemy podziwiać prace o szczególnym znaczeniu estetycznym, krocząc krok po kroku za myślami artystycznymi wielkich geniuszy. Wystawa daje  możliwość przyjrzenia się jak w lustrze rozwojowi artystycznemu. Jest też niepowtarzalną okazją do refleksji nad nieprzeciętnością umysłów i zachwycającymi umiejętnościami dwóch wielkich mistrzów włoskiego renesansu…link na stronę Muzeów Kapitolińskich.