Mural zjadający smog

Mural zjadający smog

Mural zjadający smog

Czy wiecie, że największy mural Europy, który ma ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni, znajduje się w Rzymie?

 

Mural zjadający smog zatytułowany „Hunting Pollution” czyli „Łowca zanieczyszczeń”, znajduje się przy Via del Porto Fluviale, w dzielnicy Ostiense słynącej ze swojej bogatej kolekcji „Street Art” (Sztuki ulicznej).

Potężny mural nie tylko upiększa narożnik mało atrakcyjnego bloku ale, dzięki specjalnej farbie zwanej Airlite, jest także w stanie absorbować zanieczyszczenia powietrza w ilości w jakiej pochłania je 30 drzew.

Mural przedstawia gigantyczną, trójbarwną czaplę, która z zanieczyszczonego morza wyławia swą zdobycz. Czapla, której to samej grozi wyginięcie, symbolizuje zatem funkcję jaką spełnia mural – ochronę środowiska poprzez wchłanianie smogu z zanieczyszczonego powietrza wielkiego miasta.

“Hunting pollution” to dzieło – pochodzącego z Mediolanu – artysty Federico Massa alias Iena Cruz. Artysta ten od wielu lat porusza tematykę ochrony środowiska. Rzymskie dzieło zostało całkowicie sfinansowane przez organizację non profit „Yourban2030”, której przewodniczącą jest Veronica De Angelis.

 

Dzielnica Ostiense.

 

To przemysłowa dzielnica położona w zachodniej części Rzymu, pomiędzy starożytną drogą Ostieńską łączącą Rzym z portowym miastem Ostia a Tybrem, któremu miasto zawdzięcza swoje istnienie.  Na początku XX wieku Ostiense była miejscem magazynów, fabryk i elektrowni. Oblicze dzielnicy zaczęło się zmieniać dopiero w latach ’90, XX wieku, kiedy przeniosły się tutaj siedziby wielu międzynarodowych firm, centra kultury i samego Uniwersytet Roma Tre. Mimo to dzielnica nadal pozostawała mało atrakcyjna dla turystów. Dlatego aby ją uatrakcyjnić, pod koniec poprzedniego stulecia, powstał ambitny plan rewitalizacji dzielnicy w ramach programu „Street Art”.

Mural zjadający smog to tylko jeden z wielu murali zdobiących niegdyś szare i smutne elewacje budynków w dzielnicy Ostiense.

 

Blu.

 

Mural tego artysty znajduje się na budynku – vis a vis opuszczonych koszar włoskich sił powietrznych – zamieszkałym przez bezdomnych. W 2013 roku artysta uliczny – Blu przyozdobił elewację tego budynku w ciekawy i bardzo kolorowy mural gdzie okna budynku przeobraziły się w oczy i usta 27 różnych ludzkich twarzy. Nad dziełem tym artysta pracował 2 lata. W tym też czasie mieszkał w nim i jak teraz wspomina, były to najszczęśliwsze lata jego życia.

Prace Blu często zajmują się tematami politycznymi i lokalnymi. Blu został oceniony przez gazetę „The Guardian”, jako najlepszy spośród dziesięciu ulicznych artystów na świecie. Dziś mural jest już wyblakły ale pomimo przyciąga uwagę przechodzących tamtędy turystów.

Warto jest poświęcić czas na spacer po tej dawnej przemysłowej dzielnicy, zachwycającej kolorowymi muralami i licznymi wegańskimi restauracjami, gdzie można poczuć współczesną, artystyczną atmosferę Rzymu.

Ostiense jest stale zmieniającym się obszarem – plenerową galerią sztuki z co najmniej 15 muralami – i jeśli jest jej jeszcze daleko do East Side Gallery w Berlinie, najdłuższej galerii sztuki ulicznej na świecie, to dzielnica Ostiense wraz z przedmieściami może okazać się doskonałą wycieczką po Rzymie, po tej jego części, która prezentuje jego nowe oblicze sztuki.

 

Co jeszcze ciekawego w tej dzielnicy?

 

Bazylika św. Pawła za murami – wzniesiona na grobie Apostoła Narodów – to jedna z czterech bazylik papieskich w Rzymie.

Centrale Montemartini – Muzeum archeologiczne usytuowane we wnętrzu dawnej elektrociepłowni.

Piramida Cestiusza – starożytny grobowiec z I wieku przed nasza erą.

Cimitero Accattolico – tzw. cmentarz protestancki, angielski – dla niekatolickich włoskich jak i zagranicznych literatów oraz wybitnych intelektualistów. Tutaj pochowani są m.in. angielscy poeci Keats i Shelley.

Eataly – wielkie delikatesy wysokogatunkowych, włoskich przysmaków. Tutaj nie tylko można kupić świetne produkty żywnościowe ale też dobrze zjeść w różnorodnych tematycznie restauracjach.

Romeow – w tej zainspirowanej japońskimi „Cat Cafè” wegańskiej restauracji można podczas posiłku koić stres głaszcząc mieszkające tam kotki.

 

Jak tam dojechać?

 

Ze stacji Termini – Metro B, stacja „Piramide” po czym 10 min spacerem do Via di Porto Fluviale.