Muzea Kapitolińskie wystawa Tiepolo

Muzea Kapitolińskie wystawa Tiepolo

Muzea Kapitolińskie i przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz zapraszają na wystawę zatytułowaną „Tiepolo: kolory w rysunku”. Muzea Kapitolińskie od 02 października 2014 do 18 stycznia 2015 roku odsłonią prace Giambattista Tiepolo (ur. 5 marca 1696 w Wenecji, zm. 27 marca 1770 w Madrycie), włoskiego malarza, rysownika, grafika i rytownika okresu rokoka, ostatniego z wielkich mistrzów weneckiego malarstwa dekoracyjnego. Oprócz prac Giambattista, w Muzeach Kapitolińskich będą pokazane dzieła synów Giandomenico i Lorenzo.

Tiepolo pochodził z bogatej rodziny weneckiej. Ok 1710 wstąpił do pracowni malarza portretów i scen historycznych – Gregoria Lazzariniego (1655-1730). W 1717 mając zaledwie 21 lat stał się niezależnym artystą. Malował freski w Udine, Mediolanie, Bergamo, Weronie i Vicenzie. W 1740 w Mediolanie  pracował przy dekoracji Palazzo Clerici. W 1743 został doradcą i pośrednikiem hrabiego Francesca Algarottiego (1712-64), który zajmował się kupnem dzieł, przeznaczonych do kolekcji elektora saskiego i króla Polski Augusta III (1696-1763). W 1756 objął stanowisko przewodniczącego weneckiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Na początku 1762, na zaproszenie króla Hiszpanii Karola III(1759-1789), przeniósł się do Madrytu, gdzie wykonał dekorację plafonu Sali Tronowej Palacio Real. Zmarł nagle w 1770. Pochowany został w madryckim kościele św. Marcina.

Wykonywał olbrzymie malowidła ścienne i obrazy religijne dla kościołów i pałaców. Malował też sceny mitologiczne, alegoryczne oraz portrety. Pozostawił 400 płócien, 20 olbrzymich zespołów dekoracyjnych malowanych klasyczną techniką al fresco oraz ok. 2600 rysunków wykonanych ołówkiem, węglem, sangwiną, pastelem lub piórkiem. W jego twórczości widać wpływy Giovanniego Battisty Piazzetty, Sebastiana Ricciego oraz Paola Veronesego. Jego szczytowym osiągnięciem jest freskowa dekoracja reprezentacyjnych schodów i Sali Cesarskiej w Rezydencji w Würzburgu (1751-53), łącząca elementy malarstwa historycznego, motywów mitologicznych i alegorii.

Wystawa w Muzea Kapitolińskie ma na celu zaprezentowanie charyzmatycznej osobowości Giambattista Tiepolo, która wyróżnia się na  scenie sztuki XVIII-wiecznej Europy.
Iluzjonizm przestrzenny, niezrównana moc światła, mitologiczne fikcje i mądrość  przekazu, budują  niezwykłą narrację malarskiej wizji osadzonej w rzeczywistości.
Tiepolo wraz z synami to także  nieporównywalny przykład weneckich tradycji warsztatowych, artystycznych i rodziny. A to aż do stycznia będzie do obejrzenia w Muzeach Kapitolińskich.

Więcej na temat wystawy na stronie Muzeów Kapitolińskich…kliknij tutaj...

[google-map-v3 shortcodeid=”c70e74a9″ width=”567″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” enablegeolocationmarker=”false” enablemarkerclustering=”false” addmarkermashup=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Piazza del Campidoglio 1, 00186 Roma{}6-default.png{}Muzea Kapitolińskie – wystawa Tiepolo” bubbleautopan=”true” distanceunits=”miles” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]

*Zdjęcie ze strony: www.museicapitolini.org