Muzea Watykańskie i 10 dzieł must see

Muzea Watykańskie i 10 dzieł must see

„Przemienienie Pańskie” Rafael – Pinakoteka

 

Ostatnie dzieło nad którym pracował ten wielki artysta renesansu. Obraz dokończyli już uczniowie ponieważ mistrz zmarł nagle w wieku zaledwie 37 lat. Dzieło to można nazwać testamentem artysty.

Hieronim” Leonardo Da Vinci – Pinakoteka

 

Jedyne dzieło Leonardo Da Vinci w Rzymie. Mimo, że spędził tutaj 3 lata swojego życia (1513-1516). Leonardo nie pozostawił w Wiecznym Mieście zbyt wielu dzieł. Goszcząc na dworze papieża Leona X – Da Vinci pracował nie jako artysta ale jako inżynier wojskowy. Obraz przedstawiający „Św. Hieronima na pustyni” trafił do zbiorów papieskich wiele lat po śmierci Leonarda a to poprzez wujka Napoleona Bonaparte Kardynała Józefa Fesch. Jak w bardzo wielu innych dziełach Da Vinciego tak i w tym obrazie widać wielkie zainteresowanie artysty ludzką anatomią.

„Złożenie do grobu” Caravaggio – Pinakoteka

 

Obraz powstał dla kościoła Santa Maria in Vallicella. W 1797 roku żołnierze Napoleona wywieźli dzieło do Francji. Po upadku Napoleona Bonaparte obraz wrócił do Rzymu i stał się częścią Pinakoteki Watykańskiej. Dzieło przedstawia złożenie Chrystusa do grobu. Olbrzymi podziw wzbudza niesamowity naturalizm tak charakterystyczny dla twórczości Caravaggia. Postaci na obrazie to zwykli, prości ludzie pogrążeni w rozpaczy. Ich ubrania są ubogie i odziane jakby w nieładzie a stopy brudne i bez obuwia. Ciało Chrystusa (pozbawione oznak boskości) bezwładnie spoczywa na rękach Nikodema i Jana Apostoła.

„August z Prima Porta” – Braccio Nuovo

 

Jeden z najsłynniejszych posągów przedstawiających pierwszego cesarza Rzymu – Augusta. Rzeźba pochodzi z rezydencji żony Augusta – Livii znajdującej się w okolicy Prima Porta niedaleko via Flaminia. Cesarz jest na niej upamiętniony w stroju wojskowym, ubrany w tak zwaną „lorica”, na której z kolei odnajdujemy uwieczniony niezwykle istotny moment z historii Rzymu, widzimy bowiem scenę jak rzymskiemu przywódcy wręczane są z powrotem znaki rzymskie, które w 53 roku p.n.e Rzymianie utracili podczas bitwy pod Carrhae. Stopy Augusta są bose a pod prawą widać Amora siedzącego na grzbiecie delfina co miało symbolizować boskie pochodzenie Augusta.

„Grupa Laokoona” – Dziedziniec Oktagonalny

 

Starożytna rzeźba znana już Pliniuszowi Starszemu i już przez niego opisana. Rzeźbę odnaleziono przypadkowo w okolicach Koloseum w 1506. Natychmiast została ona zakupiona przez papieża Juliusza II. Przedstawia ona trojańskiego kapłana Laokoona próbującego zaczerpnąć ostatni haust powietrza w chwili gdy gigantyczne węże zaciskają swój śmiertelny uścisk wokół jego klatki piersiowej. Laokoon został ukarany przez bogów ponieważ próbował ostrzec Trojan przed wprowadzeniem do miasta drewnianego konia.

Galeria Map Geograficznych

 

150 metrów długości i 40 namalowanych w formie fresków map przedstawiających wszystkie regiony włoskiego półwyspu. Mapy powstały pod koniec XVI wieku i w niebywale realistyczny, zgodny z rzeczywistością sposób odtwarzają wygląd włoskiego buta. Warto tamże, zwrócić również uwagę na zdobiony pozłacaną sztukateria sufit z freskami przedstawiającymi sceny z życia świętych – patronów miast przedstawionych na mapach.

„Sobieski pod Wiedniem” Jan Matejko – Sala Sobieskiego

 

Największy obraz w kolekcji Muzeów Watykańskich albowiem ma on aż 35 metrów kwadratowych powierzchni. Namalowany z okazji 200 rocznicy zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem, został podarowany papieżowi Leonowi XIII przez delegację Polaków przybyłych do Rzymu. Przedstawia króla Jana III Sobieskiego, który po rozgromieniu armii tureckiej przekazuje – wysłannikom papieskim – list do papieża, w którym parafrazując słowa Juliusza Cezara pisze: “Venimus, Vidimus, Deus Vicit” („Przybyliśmy, zobaczyliśmi, Bóg zwyciężył”).

„Szkoła Ateńska” Rafael – Stanze Rafaela

 

Na fresku, Rafael malując oblicza sławnych już wówczas artystów – rówieśników przedstawia ich w postaci słynnych mędrców, filozofów i twórców z przeszłości. I tak jest na nim: Platon z rysami Leonarda; jest Heraklit z Efezu z twarzą Michała Anioła; wreszcie Euklides przedstawiony jako Donato Bramante (pierwszy architekt Bazyliki Św. Piotra). Spotkają się oni w sali, która swoim wyglądem przypomina – powstającą dopiero wtedy – bazylikę Piotrową (Św. Piotra).

„Kaplica Sykstyńska” – Michał Anioł Buonarroti

 

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat kaplicy Sykstyńskiej.

Fiat 1107 Nuova Campagnola – Powozownia

 

13 maja 1981 papież Jan Paweł II przejeżdża przez plac Świętego Piotra nowym, białym „Fiatem”, który zaledwie kilka miesięcy temu został Mu podarowany przez pracowników fabryki „Fiata” w Turynie, podczas Jego wizyty w tym mieście. Nagle z tłumu wyłania się uzbrojona w pistolet ręka, z którego padają – w kierunku papieża – strzały. Ranny Ojciec Święty natychmiast zostaje przewieziony do szpitala „Policlinico Gemelli”. Tam przechodzi operację i udaje się uratować Jego życie. Obok eksponatu (auta) znajduje się ekran, na którym wyświetlane są sceny z tego dramatycznego wydarzenia.