Noc muzeów

Noc muzeów

 

Już po raz kolejny  wiosenną noc będzie można spędzić w otoczeniu niezwykłych zbytków i dzieł sztuki. W  sobotę 19 maja  od godz. 20.00 do 02.00 muzea, galerie i stanowiska archeologiczne otwierają bezpłatnie swoje drzwi dla publiczności.

 

Po raz kolejny  Włochy włączają się w ogólnoświatową akcję „Muzea Nocą”. W tym roku w udostępnianiu swojego dziedzictwa kulturowego przyłączy się 40 krajów- co daje liczbę około 3 tys. otwartych obiektów  podczas tej nocy. Włochy po raz 4 biorą udział w „Notte dei Musei”.

Nie tylko muzea państwowe, ale również prywatne zapraszają do odwiedzania swoich obiektów. Udostępniane będą  zabytkowe budynki, często niedostępne dla zwiedzających, biblioteki i uczelnie. Niektóre muzea oprócz wystaw stałych, oddadzą do obejrzenia zwiedzającym także wystawy czasowe. Wydarzeniu będą towarzyszyć koncerty, przedstawienia teatralne, pokazy taneczne, odczyty, wykłady .

Do odwiedzenia podczas tej nocy zapraszają  między innymi – Muzea Kapitolińskie, Muzeum Makro, Centrale Montemartini, Galeria Borghese, Palazzo Barberini, Castel Sant Angelo, Uniwersytet  La Sapienza, Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej, Mercati di Traiano, Palazzo delle Esposizioni, Casa del Cinema i Casa del Jazz.

Zeszłoroczna impreza w Rzymie przyciągnęła ponad 200.000 osób. Przypuszczalnie i w tym roku nie zabraknie chętnych do skorzystania z bogatej oferty jaką oferuje miasto. Z pewnością zwiedzanie muzeów w nocnej atmosferze dostarcza niezapomnianych emocji i niepowtarzalnych wrażeń.