Plaże w okolicach Rzymu Santa Severa

Plaże w okolicach Rzymu Santa Severa

Kolejny tydzień upalnego lata i kolejny post na temat pięknych plaż w okolicach Rzymu.

 

Tym razem odwiedziliśmy dla Was miasteczko Santa Severa położone około 50 km na północ od Rzymu. Złocisto – czarny piach na plaży i piękne białe wille to charakterystyczne elementy tego urokliwego zakątka Lazio. Podobnie jak w Ladispoli piasek na plaży jest tutaj czarny a to dlatego, że Santa Severa leży poniżej wulkanicznych wzgórz Tolfa i jej plaże  pokryte zostały opadami pyłów wulkanicznych pochodzącymi z tych wzgórz. Pochodzenie wulkaniczne piasku na plaży sprawia, że jest on także bogaty w różne minerały, w tym między innymi w ceniony – dzisiaj zwłaszcza w kosmetyce – ałun.

 

Co to jest ałun?

 

Ałun w epoce Renesansu był wykorzystywany jako składnik  do farbowania  włókien i do garbowania skór. Dziś ałun znajduje zastosowanie w kosmetyce jako antyperspirant.
W XV wieku kopalnie ałunu w Tolfie należały do Augustyna Chigi, który na sprzedaży minerału zbił ogromną fortunę i za którą w Rzymie wybudował przepiękny pałac „Villa Farnesina”.  Pałac ten możecie zwiedzić w Naszym towarzystwie. Kliknij tutaj aby zwiedzić tajemnicze Zatybrze.

 

Historia Santa Severa.

 

Santa Severa ma bardzo bogatą historię a najznamienitszym jej śladem jest średniowieczny zamek, którego charakterystyczny kształt dominuje nad horyzontem i pięknie rysuje się na błękitnym – latem zwykle bezchmurnym – niebie.

Ciekawostką jest to, że zamek powstał ma ruinach antycznego Pyrgi – etruskiego portu –  miasta – Caere (Cerveteri). W epoce brązu czyli w VII wieku p.n.e. był to jeden z większych i bardziej znaczących portów basenu Morza Śródziemnego. Tutaj przybijały statki Fenicjan i Greków, z którymi mieszkańcy Caere prowadzili  bogatą wymianę handlową. Wiemy również, a to dzięki wykopaliskom archeologicznym, że nieopodal Pyrgi znajdowało się sanktuarium bogini Uni-Astarte, której odpowiedniczką w rzymskiej mitologii była Junona. Sanktuarium musiało być bardzo ważne skoro wspomina o nim – w Eneidzie – rzymski poeta Wergiliusz.

W zamku odkryto również pozostałości wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Wzniesiono ją w miejscu gdzie w III wieku za czasów panowania cesarza Dioklecjana stracono męczennicę Sewerę, od której miasto wzięło później swoją obecną nazwę (Świętej Seweryny).

Zamek jest otwarty dla turystów w godzinach od 9.00 do 18.00. W lipcu i sierpniu – w weekendy – zamek jest otwarty również w nocy – do godziny 24.00. Sprzedaż biletów kończy się godzinę wcześniej. Bilet dla dorosłych kosztuje 8€.

 

Jak dojechać do Santa Severa?

 

Do Santa Severa dojazd jest prosty a to dzięki kolejce FL5, która ze stacji Termini, przejeżdżając przez stacje Ostiense i San Pietro, za jedyne 4.10€ dowozi nas do celu. Ze stacji kolejowej trzeba przejść jeszcze około 1,1 kilometra (15 minut) aby dojść do plaży.

Jeśli poruszamy się samochodem, to z Rzymu do Santa Severa można dojechać drogą SS1 Via Aurelia.

 

Plaże.

 

Plaża, jak już wcześniej wspominałam ma kolor złocisto – czarny i bardzo drobny ,jakby zmielony, piasek. Jest ona szeroka i ciągnie się kilka kilometrów wzdłuż wybrzeża i brzegiem – najczęściej wzburzonego morza. Charakterystyczne dla plaży w Santa Severa jest to (szczególnie w  godzinach  popołudniowych), że wieje tutaj dość silny wiatr co sprawia, iż plaża ta staje się wtedy rajem dla osób uprawiających surfing lub kite-surfing.  Ich niebezpieczne  akrobacje na deskach lub na uprzężach spadochronów – latawców, z brzegu podziwiają zarówno konkurenci, czy wielbiciele tych ekstremalnych sportów, jak również liczne rzesze przygodnych widzów.

 

Plaża składa się z odcinków płatnych, zagospodarowanych przez tak zwane „Stabilimenti” ale są także, niestety niezbyt liczne, odcinki wolnej plaży, gdzie można jeszcze – nie wnosząc żadnych opłat – położyć się na własnym ręczniku 

 

Gdzie zjeść w Santa Severa?

 

W Santa Severa znajduje się moja ulubiona restauracja „Isola del pescatore”, w której, w typowo śródziemnomorskiej scenerii, na pięknych kolorowych półmiskach możecie skosztować smacznie i bardzo pomysłowo przyrządzone przeróżne owoce morza.

 

Isola del pescatore – Via Cartagine 1

 

Gdzie przenocować  w Santa Severa?

 

Wcześniej była mowa o średniowiecznym zamku. W ostatnich latach przeszedł on gruntowy remont a w jego wnętrzu powstał elegancki hostel. W nim też polecam się zatrzymać. I choć warunki w nim są cokolwiek spartańskie, to nagrodą są zachwycające morskie widoki rozpościerające się przed oczyma gości.. Kliknij tutaj aby zapoznać się z hostelem.