Geniusze baroku Bernini i Borromini

Idealna trasa dla

Miłośników sztuki i architektury, którzy chcą zejść z utartej ścieżki.

Główne atrakcje na trasie

  • Ekstaza św. Teresy
  • Fontanna Trytona
  • Kościół św. Karola Boromeusza
  • Kościół św. Andrzeja na Kwirynale
  • Komnaty św. Stanisława Kostki
  • Panteon
  • Plac Navona

Szczegóły

Start: 9.00

Czas zwiedzania: 3 godziny

Miejsce spotkania: Na skrzyżowaniu piazza della Repubblica i via Nazionale, przy wyjściu z metra A stacja Repubblica. Na życzenie, przewodnik może odebrać Was z hotelu.

Ważne informacje: Ta trasa prowadzi przez święte miejsca, w których jest wymagany następujący strój; zakryte ramiona (wystarczy szal zwieszony na ramionach) i spódnice lub spodenki do kolan. Dowolny rodzaj butów, o ile są wygodne, gdyż na trasie jest dużo chodzenia.

Opis trasy

Bernini kontra Borromini, czyli walka gigantów sztuki barokowej. Rzym bez tych dwóch artystów z pewnością wyglądałby skromniej.

Bernini był utalentowanym rzeźbiarzem i architektem z niepohamowaną ambicją i dużą charyzmą, prawdziwy „enfant prodige”. Po dziś dzień jego dzieła budzą zachwyt doskonałością wykonania i tym czymś, co potrafią tylko „wielcy” – z twardej bryły wydobyć – emocje.

Borromini równie utalentowany przede wszystkim architekt. W przeciwieństwie do Berniniego, Borromini miał trudny charakter, drażliwą i podejrzliwą naturę. Źle znosił krytykę, a jego wybuchy emocji odstraszały potencjalnych klientów.

Artyści poznali się w młodości, współpracując przy projekcie konstrukcji nowej Bazyliki św. Piotra. Początki znajomości wróżyły przyjaźń, a nie późniejszą rywalizację.

Jednak tak odmienne osobowości i talenty, nie można było w żaden sposób utrzymać w ryzach i musiała narodzić się zaciekła walka, a Rzym piękniał i zyskiwał cuda sztuki architektonicznej i rzeźbiarskiej.

Rezerwacja trasy

Sprawdź dostępność

Trasa obejmuje

Plac Republiki, Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, Plac Barberini, Kościół św. Karola Boromeusza, Kościół św. Andrzeja na Kwirynale, Panteon i Plac Navona.

Mapa

Galeria zdjęć