W przestrzeni harmonii i geometrii Pieta Mondriana

W przestrzeni harmonii i geometrii Pieta Mondriana

Możliwość przeniesienia się w świat „Idealnej harmonii” stwarza wystawa, jaką można oglądać do 29 stycznia 2012 w Complesso del Vittoriano. Miejsce to nie powinien  pominąć żaden miłośnik  sztuki nowoczesnej wielkiego formatu. Wystawa stanowi retrospekcję  prac Pieta Mondriana i obejmuje  70 obrazów olejnych i rysunków.

 

 

Holenderski malarz był   współtwórcą neoplastycyzmu, jednego z najwcześniejszy kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną.  Na filozofię  artystyczną Mondriana olbrzymi wpływ miał kierunek naznaczony przez pozytywną mistykę Schoenmaekersema.

 

 

Tajemne działanie świata  polegało na zasadzie przeciwieństw: siły aktywnej – biernej, pionów i poziomów. W jego malarstwie linia pionowa- oznacza bierność, męskość. Pozioma – dynamikę, kobiecość. Dlatego w  swojej twórczości operował prostymi, poziomymi i pionowymi liniami, prostokątami. Stosował  czyste kolory: czerwony, niebieski i żółty i tzw. Nie-kolory: biały , czarny, szary. Jego sztuka miała wyrażać wiarę  w siłę abstrakcji i odrzucać naturę na rzecz działania rąk ludzkich.

Prezentacje prac zorganizowano z udziałem  Gemeentemuseum Hadze i wsparciu dużych muzeów, takich jak: Denver Art Museum, Muzeum Sztuki w Filadelfii, National Gallery of Kanada w Ottawie, National Museum of Modern Art w Kioto. Oprócz Mondriana można obejrzeć  40 dzieł artystów, którzy wpłynęli i rozwinęli jego sztukę.

Wystawa  prezentowana przy via di San Pietro  in Carcere cofa  do początków  artystycznych jednego z wielkich mistrzów XX wieku, ale i zaprasza do niezwykłej podróży przez sztukę, która wciąż czeka na swych odkrywców i poszukiwaczy treści.

Kliknij tu aby dowiedzieć się więcej…