W przestrzeni harmonii i geometrii Pieta Mondriana
Możliwość przeniesienia się w świat „Idealnej harmonii” stwarza wystawa, jaką można oglądać do 29 stycznia 2012 w Complesso del Vittoriano. Miejsce to nie powinien pominąć żaden miłośnik sztuki nowoczesnej wielkiego formatu. Wystawa stanowi retrospekcję prac Pieta Mondriana i obejmuje 70 obrazów olejnych i rysunków.
Holenderski malarz był współtwórcą neoplastycyzmu, jednego z najwcześniejszy kierunków postulujących w malarstwie abstrakcję geometryczną. Na filozofię artystyczną Mondriana olbrzymi wpływ miał kierunek naznaczony przez pozytywną mistykę Schoenmaekersema.
Tajemne działanie świata polegało na zasadzie przeciwieństw: siły aktywnej – biernej, pionów i poziomów. W jego malarstwie linia pionowa- oznacza bierność, męskość. Pozioma – dynamikę, kobiecość. Dlatego w swojej twórczości operował prostymi, poziomymi i pionowymi liniami, prostokątami. Stosował czyste kolory: czerwony, niebieski i żółty i tzw. Nie-kolory: biały , czarny, szary. Jego sztuka miała wyrażać wiarę w siłę abstrakcji i odrzucać naturę na rzecz działania rąk ludzkich.
Prezentacje prac zorganizowano z udziałem Gemeentemuseum Hadze i wsparciu dużych muzeów, takich jak: Denver Art Museum, Muzeum Sztuki w Filadelfii, National Gallery of Kanada w Ottawie, National Museum of Modern Art w Kioto. Oprócz Mondriana można obejrzeć 40 dzieł artystów, którzy wpłynęli i rozwinęli jego sztukę.
Wystawa prezentowana przy via di San Pietro in Carcere cofa do początków artystycznych jednego z wielkich mistrzów XX wieku, ale i zaprasza do niezwykłej podróży przez sztukę, która wciąż czeka na swych odkrywców i poszukiwaczy treści.