Rok Święty Miłosierdzia

Papież Franciszek ogłosił kilka dni temu nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia w Kościele katolickim. 
Rok Miłosierdzia będzie od trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 r.

Rok Święty Miłosierdzia

Papież Franciszek ogłosił kilka dni temu nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia w Kościele katolickim. 
Rok Miłosierdzia będzie od trwał od 8 grudnia 2015 do 20 listopada 2016 r.

 

Zapowiedź w Bazylice św. Piotra.


 

Tę wiadomość Papież Franciszek podał podczas kazania nabożeństwa pokutnego, któremu przewodniczył w Bazylice św. Piotra w Watykanie 13 marca 2015 r.
Nabożeństwo w Bazylice św. Piotra było połączone z aktem pojednania licznych penitentów, a także ze spowiedzią i rozgrzeszeniem indywidualnym.

Oficjalne ogłoszenie nastąpi w Niedziele Miłosierdzia, święto wprowadzone przez św. JPII które przypada na pierwszą niedziele po świętach Wielkanocnych, 12 kwiecień 2015.

 

Rok Święty Miłosierdzia – początek
 i koniec.

 

Papież Franciszek mówił, że Rok Miłosierdzia rozpocznie się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudina 2015 r. Tego dnia celebrujemy również 50-letnią rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II.

Rok Miłosierdzia zakończy się w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata tj. 20 listopada 2016 r.

 

Święte Drzwi w Świętym Roku Miłosierdzia.

 

Wydarzenie Świętego Roku Miłosierdzia wiąże się też z otwarcie i odmurowaniem Świętych Drzwi w Bazylikach- Świętego Piotra i trzech pozostałych papieskich bazylik – św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore.

 

Tradycja Roku Świętego.

 

Papieże mogą ogłaszać nadzwyczajne Święte Lata w dowolnym momencie. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 1983 roku. Tradycję Roku Świętego Kościół rozpoczął wraz z pontyfikatem Bonifacego VIII w roku 1300.

Papież Bonifacy zaproponował celebrację Roku Jubileuszowego co 100 lat. Aby umożliwić każdemu pokoleniu przeżycie Jubileuszu, czas ten został skrócony do 25 lat.


 

Jubileusz – wyjątkowe wydarzenie w Kościele.

 

Jubileusz nadzwyczajny, natomiast, zostaje ogłoszony z powodu jakiegoś wyjątkowego wydarzenia. Do chwili obecnej w Kościele było ogłoszonych 26 Lat Jubileuszowych. Ostatnim w kościele był Jubileusz 2000 roku. Lata Święte to:

  • 1933 rok, ogłoszony przez Piusa XI z okazji 1900-nej rocznicy Odkupienia.

  • W 1983 rok, ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1950 lat od Odkupienia.

 

Więcej na temat Lat Świętych kliknij tutaj…

Pielgrzymi Roku Miłosierdzia
Święty Rok ogłoszony przez Jana Pawła II w 2000 roku przyciągnął tłumy pielgrzymów i turystów do Rzymu. Rzymianie przygotowują się na Rok Miłosierdzia i miliony pielgrzymów, którzy odwiedzą Wieczne Miasto.