Sylwester w Rzymie 2012

Sylwester w Rzymie 2012

Sylwester celebrowany jest w całych Włoszech, a podstawa to tradycyjny obiad. Podczas włoskiego sylwestra stołowanie powinno się pojawić – Cotechino – kiełbasa podobna do salami, która wcześniej jest gotowana. Zampone – nadziewana świńska nóżka z raciczką…. A to wszystko w towarzystwie soczewicy i oczywiście popijane prosecco lub spumante. Takie danie ma przynieść szczęście w nadchodzącym roku.

Znanym, ale niemal już wymarły zwyczajem związanym z Capodanno to wyrzucanie starych przedmiotów przez… okno, które miało symbolizować gotowość do powitania „nowego”.

W Rzymie Rok 2013 można powitać na kilka sposobów.  Na biegająco – podczas „We Run Rome”, który odbywa się w godzinach porannych w dniu 31 grudnia o 11.00. 10-km bieg po zabytkowym centrum zaczyna się i kończy przy Termach Karakalli. Między amatorami pobiegną również gwiazdy- z Portugalii Rui Silva, z Etiopii Emebet Etea i Ukrainka Tetyana Holovchenko.Także pojawią się włoscy sportowcy Andrea Lalli, Valeria Straneo, Daniele Meucci i Rosaria Console. Zapisać się na wyścig należy na stronie internetowej,do 22 grudnia.

Tej nocy miłośnicy muzyki mogą wybrać się na darmowy koncert na Via dei Fori Imperiali, gdzie zagrają: Pino Daniele i Mario Biondi i raper J-Ax. Tuż przed północą odbędzie się  gigantyczny pokaz sztucznych ogni. Uroczystości kontynuowane będą do późnej nocy z  DIMENSIONE z dźwiękami, obrazami i animacjami.

Niektóre z miejsc najbardziej klimatyczne i oblegane prze mieszkańców i turystów to place – m.in. Piazza del Popolo, Campo de 'Fiori i Piazza Navona. Choć przede wszystkim kluby zapewnią dobrą zabawę m.in.: Screamadelica w Circolo degli Artisti, Make Some Noize w Palazzo dei Congressi, Escopazzo, Art Cafe Roma, Atlantico i Capodanno Popolare w klubie Orion. Znane puby również będą organizować noworoczne świetowanie: jak Abbey Theatr, Scholar’s Lounge and the Fiddler’s Elbow. 

Inne wydarzenia obejmują South Mass Choir Carolina, który wystąpi w Auditorium i pokazy włoskich komików „ Lillo e Greg” w klubie Piper.

Kolejną propozycją na sylwester, w innej atmosferze, oferuje  światowe spotkanie młodzieży chrześcijańskiej – Taize, które odbywa się w tym roku właśnie w Wiecznym Mieście.

Tej nocy metro będzie otwarte aż do 02.30 w dniu 1 stycznia. Autobusy, tramwaje w dniu 31 grudnia kończą pracę około 21.00 i nie będzie nocnych autobusów. Metro, autobusy i tramwaje ponownie rozpocząć jazdę w dniu 1 stycznia o godz. 08.00 i obowiązuje świąteczny rozkład jazdy.

Tymczasem jedno z najbardziej niezwykłych i popularnych wydarzeń „Tuffo nel Tevere”  rozpoczyna się rankiem w 1 dzień Nowego Roku. W południe, bezpośrednio po salwach armatnich na Gianicolo,  rozpocznie się tradycyjne sylwestrowe nurkowanie do Tybru z Ponte Cavour. Ku radości turystów i Rzymian śmiałkowie zaznają kąpieli w lodowatej wodzie na powitanie Nowego Roku!

[google-map-v3 width=”567″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Piazza Venezia, Rome{}6-default.png{}New Years concert 2012/2013″ bubbleautopan=”true” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]