Tivoli – Moda włoska XVI i XVII wieku

Tivoli – Moda włoska XVI i XVII wieku

Tivoli wystawa mody włoskiej. Moda to w dużej mierze część kultury i sztuki tego kraju. Po dzień dzisiejszy, włoskie domy mody kreują styl ubioru. Ale temat mody włoskiej zajmujący jest również z perspektywy czasu.

Odwiedzając Tivoli Villę d’ Este od 8 maja do 19 października, można przy okazji obejrzeć wystawę Nowa moda 500 i 600 lat temu”. Wystawa w Tivoli prezentuje modę włoską na obrazach, a także obejrzeć można kostiumy z epoki przygotowywane do produkcji filmowych czy teatralnych. Wystawa moda z dawnych epok pokazuje ewolucję mody i stroju w Europie od początku XVI wieku aż do następnego stulecia.  

XVI wiek przyniósł wielkie zmiany w wielu dziedzinach ludzkiego życia, a moda była bez wątpienia jedną z nich. Swoistą rewolucją można nazwać przemiany, jakie zaszły w sposobie ubierania się przez kobiety tej ery. W epoce renesansu moda rozwijała się w różnych kierunkach, zależnie od kraju lecz z łatwością można zauważyć tendencje, które obowiązywały w całej Europie Zachodniej.

Renesansowe stroje i kostiumy odzwierciedlały postęp kulturowy, a także rozwój handlu, który umożliwiał coraz większym kręgom ludzi dostęp do nowych materiałów. Bogacze ubierali się wyszukane i jaskrawo kolorowe szaty, suknie i ornaty. Klasa wyższa zarezerwowała dla siebie jedwab. Stroje zdobione złotymi i srebrnymi haftami, tworzyły wymyślne i niepowtarzalne wzory.

Ludzie renesansu lubowali się także w biżuterii, futrach czy perukach.
 Na progu XVI wieku moda sukien dworskich zmienia prawie całkowicie wygląd: krój wydaje się bardziej wygodny i jednocześnie bardziej spektakularny, podkreślając kształty anatomiczne jak biust, biodra.

Ewolucja mody i stroju w Europie od początku XVI wieku do następnego wieku nakłada się na trzy etapy. Pierwszy – włoski renesans, wiek, który zwraca uwagę na piękno, kulturę i harmonię. Zasady obowiązujące na dworach włoskich, dyktują styl przyszłych papieży, książąt i majętnych szlachciców.

W drugiej połowie XVI wieku wraz z kontrreformacją, Soborem Trydenckim pojawiają się nowe zasady. Ubiór staje się bardziej surowy i mniej „krzykliwy”.

W trzecim etapie, wraz z XVII wiekiem rozpoczyna się nieuchronny kryzys Włoch i ich hegemonii w modzie. Na portretach pojawiają się szlachcice we francuskich lub hiszpańskich modnych wówczas strojach.
 Na wystawie pokazane są portrety z prestiżowych kolekcji publicznych i prywatnych, w tym Muzeum i Galleria Estense w Modenie, Accademii Nazionale di San Luca w Rzymie, Castello Odescalchi i Palazzo di Bracciano Chigi w Ariccia. Wśród portretów na wystawie zaprezentowane są prace Świętej Peranda, Lavinia Fontana, Luca Ferrari i Giovanni Maria Morandi.
 Obrazy, w tym z Muzeum Narodowego w Palazzo Venezia i Galleria Nazionale d’ Arte Antica w Palazzo Corsini w Rzymie oraz Muzeum Palazzo Ducale w Mantui obejmują okres od końca XVI wieku aż do drugiej połowy kolejnego wieku i przedstawiają zarówno postacie męskie, jak i kobiece, jako przykłady mody panującej w tamtym czasie.

Oprócz portretów można podziwiać niektóre sceny rodzajowe. Historię mody tamtych czasów uzupełniają różne stroje wykonane przez czołowych włoskich projektantów do produkcji do filmowych m. in. serialu Borgiów czy operowych. Pośród ekspertów można też zobaczyć rekonstrukcję sukni królowej Krystyny Szwedzkiej, wzorowaną na obrazie.


Zakończenie wystawy to wybór szlachetnych tkanin, koronek i haftów litrów z Muzeum Miasta Sztuki w Modenie. Wystawę prezentującą modę można zwiedzać przez cały tydzień ( oprócz poniedziałku), od 8.30. Cena biletu na wystawę ”Moda 500 i 600 lat temu” łączona jest ze wstępem do Villi d’ Este i wynosi 11 euro. Więcej informacji kliknij tutaj…