W cieniu mistrza Botticelliego

W cieniu mistrza Botticelliego

Na niebieskim tle porcelanowa twarz kobiety o łagodnych rysach.  Wzrok skierowany w dół, który nie uda się pochwycić. Blond włosy upięte w luźny kok. Błękit nieba odbija jasną karnację… Kim jest owa Dama, którą można spotkać na rzymskich ulicach? Plakaty z fragmentem dzieła Fillippo Lippiego „Madonna adorująca Dzieciątko” zapraszają na wystawę tego artysty, któremu przyszło żyć i tworzyć w cieniu wielkiego mistrza Botticelliego.

Od 5 października do 15 stycznia 2012 na Kwirynale gościć będzie czasowa wystawa toskańskiego artysty Filippino Lippiego, jednego z mniej znanych malarzy włoskiej sztuki XV wieku. Wychowywał się w Prati  z piętnem skandalu… gdyż był dzieckiem Fra Fillippo Lippiego ( malarza doby cinqecento), mnicha zakonu karmelitów, który wdał się z w romans z zakonnicą. Lukrecja Buti urodziła mu Filippo. Papież zwolnił mnicha ze ślubów i ten mógł się ożenić.

Filippo  praktykował we Florencji w warsztacie Sandro Botticelli jako pomocnik wielkiego artysty, ale wkrótce stał się malarzem dorównujący swemu mistrzowi. Współpraca  z mistrzem przerodziła się  w rywalizację. Toskański artysta  na swej twórczej drodze także pozostawił swój ślad w Rzymie. Namalował cykl fresków w kaplicy Carafa w kościele Santa Maria spora Minerva.

Wystawa, którą już można zobaczyć w Rzymie, pokazuje twórczość Lippiego na przestrzeni 34 lat w  bogactwie ilości i różnorodności dzieł od płócien do fresków, a także drobnych elementów rysowanych na kolorowym papierze. Taka złożoność prezentowanej ekspozycji ułatwia uchwycenie wyobraźni twórczej Lippiego i umiejscowienie go obok mistrza Botticelliego poprzez porównanie jego pracy z takim arcydziełem jak „La Derelitta” z kolekcji Pallavicini.  Wystawa jest  niezwykłą okazją prześledzenia jego życia i twórczego rozwoju, a także konfrontacji z wielkim Botticellim – mistrzem, przyjacielem i  w konsekwencji rywalem.

Link na stronę wystawy…kliknij tu