Watykan i jego tajne archiwa

Watykan i jego tajne archiwa

Watykan i jego tajne archiwa

Watykan posiada tajne archiwa ciągnące się w 85 kilometrach regałów, które niebawem   odsłonią swoje arkany, by rozświetlić rzeczywistość i sprzeciwić się powierzchownej wiedzy. Taki cel przyświeca wystawie zatytułowanej „Lux in Arcana” , którą będzie można oglądać w Mueach Kapitolińskich od lutego do września 2012 roku.

Watykan udostępnia ciekawe dokumenty

Wydarzenie to już  wzbudza wiele emocji i olbrzymie zainteresowanie.  Po raz pierwszy od 400 lat, od czasu  powstania Tajnych Archiwów Watykańskich,  niektóre  zbiory zostaną udostępnione publiczności. Sto  niezwykle ważnych i cenionych  dokumentów od VIII do XX wieku ujrzy światło dzienne. Kodeksy, manuskrypty, pergaminy, bulle, notatki, list zostaną przeniesione  z Państwa Watykan do pięknej sali Muzeum Kapitolińskiego. Wśród dokumentów zobaczyć będzie można:

 – Bullę Inter Cetera papieża Aleksandra  VI z 1494 napisaną na okazję odkrycia Nowego Świata;

– Ekskomunikę  Lutra wydaną przez Leona X;

– List członków brytyjskiego parlamentu do Klemensa VII dotyczącą małżeństwa króla Henryka VIII;

– Proces sądowy Galileusza.

Bezpośrednio ze źródeł będzie można spojrzeć na 12 wieków konklawe, herezji, historię papieży, cesarzy, krucjat i ekskomunik . Na wystawie pojawią się też ciekawostki: list cesarzowej Heleny  na jedwabiu, czy list na korze dębu napisany przez Indian do Leona XIII. Będą także wybrane dokumenty z „ zamkniętego okresu” II wojny światowej.

Prawdziwa historia Watykan

Zbiory Tajnych Archiwów Watykan dostarczają bogatą historię, często niepublikowaną – Włoch, papiestwa, Europy i świata. Stanowią  wielkie dziedzictwo kulturowe, dlatego wystawa, będzie jedyną w swoim rodzaju okazją poznania „prawdziwej” historii  opowiedzianej w dokumentach. Wystawę wzbogacą instalacje multimedialne, poddane rygorystycznej narracji historycznej, aby uczestnik mógł  doświadczyć znanych wydarzeń z przeszłości.