Wystawa: Rafael, Parmigianino i Barocci

Wystawa Rafael, Parmigianino i Barocci

Wystawa: Rafael, Parmigianino i Barocci

Przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz poleca wystawę „Rafaello, Parmigianino, Barocci. Metafory widzenia” – Muzea Kapitolińskie od 2 października 2015 do 10 stycznia 2016 roku. Jest to wyjątkowe spotkanie trzech gigantów sztuki włoskiej.


Trzej malarze.

 

Rafael był najmłodszym z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci.
Parmigianino. Jego przydomek artystyczny pochodzi od miejsca urodzenia Parma. Charakterystyczne dla jego malarstwa wydłużenie postaci, wyszukany wdzięk i odrzucenie postulatów realizmu, stały się cechami typowymi dla wielu malarzy doby manieryzmu.
Federico Barocci malarz, rysownik i sztycharz późnego renesansu i baroku. Działał w Urbino, Pesaro i Rzymie. Pozostawał pod wpływem Rafaela i A. Correggia, później Rubensa i A. van Dycka.
Jeden z pierwszych malarzy, który używał koloru, jako głównego środka wypowiedzi. Podejmował tematy religijne i mitologiczne, także tworzył portrety.


Z muzeów Europy.

 

Obrazy, rysunki i grafiki zgromadzone na wystawie pochodza z wielu europejskich mozeów: Galerii Uffizi, Albertina w Wiedniu, Królewskiej Biblioteki w Turynie, British Museum i Courtauld Institute Galleries w Londynie, Rijksprentenkabinet w Amsterdamie, Muzeum Narodowego i Galerii Capodimonte w Neapolu, Städelsches Museum we Frankfurcie, National Gallery w Parmie.


Artyści w Muzeach Kapitolińskich.

 

Na wystawie można dostrzec głęboki związek między Rafaelem, Francesco Mazzola, znany jako Parmigianino i Federico Barocci. Malarze wykorzystywali motywy ikonograficzne, dokonywali przeróbek, a nie kopi oryginałów Rafaela. Dlatego wystawa odnosi się do kwestii porównania i pokazania dziedzictwa trzech artystów, którzy żyli w różnych czasach i miejscach, a zarazem mieli znaczący związek z twórczością Rafaela.

Wystawa i edukacja.

Organizatorzy przygotowali warsztaty edukacyjne dla szkół oraz wycieczki z przewodnikiem dla odwiedzających wystawę. Wystawa ma pokazać piękno kultury m.in. pielgrzymom i turystom z okazji Jubileuszu Miłosierdzia. Jak powiedział burmistrz Rzymu odwiedzający „będą oczarowani dziełami Rafaela i jego spadkobierców. Boskie rzeczy dla Roku Świętego, sztuka klasyczna w służbie wiedzy i wiary.

Bilety.

Muzea Kapitolińskie, Palazzo Caffarelli – „Raffaello, Parmigianino, Barocci. Metafory widzenia, porównania”

Cena biletu: € 15.00 Muzeum Kapitolińskie + Wystawa, ulgowy: € 13.00, dzieci poniżej 7 lat € 2.00.