Zamach na papieża Jana Pawła II: 40 rocznica

Zamach na papieża Jana Pawła II

Zamach na papieża Jana Pawła II: 40 rocznica

13 maja 1981.

Zamach na papieża Jana Pawła II miał miejsce na placu Św. Piotra w czasie środowej audiencji generalnej. Dzisiaj 13 maja 2021 roku przypada jego 40 rocznica.

Kiedy Papież przejeżdżał swoim „papamobile” po placu, by przywitać się z licznie zgromadzonymi wiernymi, niespodziewanie padły strzały.

Na pięć dni przed swoimi 61 urodzinami został ciężko ranny w brzuch, prawy łokieć i palec.

Przerażająca ciszę, jaka po nich nastąpiła, przerwał krzyk, płacz i warkot pędzącego białego terenowego Fiata Campagnola. Natychmiast papież został przewieziony do kliniki Gemelli, gdzie poddano go kilkugodzinnej operacji.

 

Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę.

Dziewięciomilimetrowa kula przeszła nieprawdopodobnym torem, omijając wszystkie istotne dla życia organy, tak jakby prowadziła je jakaś niewidzialna ręka, mijając tętnice główna, oraz rdzeń kręgowy.

Strzały padły w rocznicę objawień fatimskich, 13 maja. Dzień zamachu 13 maja 1981 roku to kościelne święto Matki Boskiej Fatimskiej.

Papież wierzył, że swoje ocalenie zawdzięcza Matce Bożej. Wyraził to słowami: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”.

 

Broń.

Pistolet, z którego strzelał do papieża Jana Pawła II zamachowiec — Ali Agca, to Browning HP CAL kaliber 9 mm, wzór 1935, zasilany trzynastonabojowym magazynkiem, wyprodukowany w 1976 r. przez belgijskie zakłady zbrojeniowe w Herstal.

Oddał dwa strzały, po czym broń się zaciekła, zablokowała go łuska, która nie odskoczyła prawidłowo po ostatnim wystrzale.

Broń służyła jako dowód rzeczowy podczas śledztwa i procesu Agcy. Obecnie stanowi własność Włoskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, które w marcu 2014 r. zostało wypożyczone papieskiemu Muzeum w Wadowicach na trzyletni okres, który w 2017 r. został przedłużony na kolejne 5 lat.

 

Pocisk.

Pocisk, który miał zabić papieża, obecnie znajduje się w koronie Matki Bożej Fatimskiej. 

Jan Pawel II swoje ocalenie wiązał z interwencja Maryi na ten dzień bowiem przypada Święto Matki Bożej Fatimskiej (13 maja 1917 roku rozpoczęły się pierwsze objawienia w Fatimie).

Po powrocie do zdrowia papież udał się osobiście do sanktuarium w Fatimie poświecił świat Niepokalanemu Sercu Marii.

 

Zamach na papieża Jana Pawła II: Pamiątki i relikwie w Rzymie.

Z tego dramatycznego wydarzenia pozostało do dziś wiele pamiątek i relikwii.

Zakrwawiony biały podkoszulek z dziurami po kulach jest przechowywany w kaplicy Instytutu Sióstr Miłosierdzia położonej w dzielnicy Boccea na peryferiach Rzymu.

Relikwia ocalała dzięki pielęgniarce — Annie Stanghellini — która była na sali operacyjnej i widziała, jak rzucono ją w kąt. Przez jakiś czas trzymała tę „cenną” relikwię w swojej szafie, po czym w 2000 roku przekazała ją zakonnicom, z którymi była bardzo związana.

Na placu Św. Piotra w miejscu, gdzie doszło do zamachu, została wmurowana marmurowa płyta z herbem Jana Pawła II oraz datą. Znajduje się ona po prawej stronie kolumnady Berniniego, na wysokości Spiżowej Bramy. Została tam umieszczona dzień przed 25 rocznicą zamachu, 12 maja 2006 roku.

Natomiast od 2012 można oglądać w „Pawilonie powozów” w Muzeach Watykańskich „papamobile”, odkryty Fiat Campagnola, w którym papież padł ofiarą zamachu.

Obok samochodu zamontowany jest ekran, na którym wyświetlane są najważniejsze sceny z zamachu, pobytu papieża w szpitalu oraz pielgrzymki dziękczynnej do Fatimy.

 

Jeśli chcesz zwiedzić Watykan z przewodnikiem zapraszamy do sekcji “Trasy dla ducha”…