Kaplica Sykstyńska 20 ciekawostek

Kaplica_Sykstyńska_20_ciekawostek

Kaplica Sykstyńska 20 ciekawostek

Kaplica Sykstyńska jest najsłynniejszą kaplicą świata. Wybudowana między 1475 a 1481 r. jest również jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie. W tym poście przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz przedstawia Wam 20 ciekawych faktów na temat tej przepięknej kaplicy.

 

 1. Kaplica początkowo nazywała się Capella Magna i była poświęcona Marii Wniebowziętej. Podczas pontyfikatu papieża Sykstusa IV, kaplica zmieniła swoją nazwę na Sykstyńską od imienia papieża.

 2. Kaplica Sykstyńska jest prywatną kaplicą papieską. Wnętrze dekoruje największy cykl fresków, przedstawiający historię ludzkości, zwany Biblią dla ubogich.

 3. Ma te same wymiary, co świątynia króla Salomona.

 4. Jest całkowicie pokryta freskami, które zajmują powierzchnie 1100 metrów kwadratowych.

 5. Od 1879 roku, Kaplica Sykstyńska jest jedynym miejscem przeznaczonym na konklawe. Kardynałowie tutaj wybierają następcę świętego Piotra. Nowo wybrany papież opuszcza kaplicę przechodząc do tak zwanej Kaplicy Łez, oczywiście są to łzy szczęścia.

 6. Do dnia dzisiejszego kaplica pełni swoje funkcje kaplicy papieskiej i jest miejscem, gdzie odbywają się najważniejsze uroczystości. Jedną z nich jest Msza, podczas której papież chrzci dzieci pracowników Watykanu.

 7. Kaplica ma swój własny chór, dla którego powstał utwór Miserere Gregorio Allegriego.

 8. Słynie przede wszystkim z fresków Michała Anioła. Artysta początkowo nie chciał zaakceptować zlecenia.

 9. Nad dziełami w kaplicy pracowali m.in. Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio czy Pietro Perugino.
 10. Aby namalować fresk na sklepieniu, Michał Anioł zaprojektował rusztowanie. Artysta nie leżał na nim lecz stał malując.

 11. Michał Anioł po raz pierwszy przedstawił Boga, jako umięśnionego człowieka z długą siwą brodą, upodobniając go do pogańskiego Boga Jowisza.

 12. W 1990 r dr. Frank Lynn Meshberger opisał, iż płachta na której leży Bóg wraz ze światłocieniami przedstawia obraz mózgu ludzkiego. Symbolizuje to przekazanie inteligencji przez Boga dla człowieka.

 13. Do 1536 roku na ścianie ołtarza były freski Perugina. Wszystko zostało zniszczone, aby dać Michałowi Aniołowi pod namalowanie kolejnego dzieła.
 14. Fresk Sądu Ostatecznego w górnej części, jest pochylony do przodu, aby nadać scenie większą dramatyzację.

 15. Fresk Sądu Ostatecznego skupia się wokół Chrystusa. Czekający na sąd wstają, a grzesznicy, spadają do piekła.

 16. Najważniejszą postacią jest Chrystus, na którego twarzy nie widać miłosierdzia lecz widzimy srogie spojrzenie sędziego, który nie ma litości dla grzeszników.

 17. Po prawej stronie Chrystusa jest postać świętego Bartłomieja, który w ręku trzyma swoją skórę. W skórze jest umieszczony autoportret Michała Anioła. Dlaczego tam? Jeśli zamówicie zwiedzanie Watykanu ze mną, dowiecie się!
 Kliknij tutaj aby poznać naszą ofertę…
 18. Sąd Ostateczny spotkał się z krytyką kardynała Gian Pietro Carafa, który uznał to dzieło za wulgarne, bo przedstawia nagie postacie.

 19. Mistrz ceremonii papieża Biagio da Cesena powiedział, że dzieło Michała Anioła nadaje się do publicznych toalet a nie do papieskiej kaplicy. Zamówcie z nami zwiedzanie Watykanu, to usłyszycie jak Michał Anioł zemścił się na kardynale.
 Kliknij tutaj aby poznać naszą ofertę…
 20. Intymne części postaci zostały przykryte przez ucznia Michała Anioła.