Konklawe 13 marca 2013

Konklawe 13 marca 2013

Konklawe 2013.

 

Rozpoczęło się 12 marca i rozstrzygnie, kto zajmie puste miejsce po Benedykcie XVI. 115 kardynałów elektów w deszczowy, wtorkowy poranek zostało zamkniętych do Kaplicy Sykstyńskiej. Nie będą już mieć kontaktu ze światem zewnętrznym, dopóki nie wybiorą nowego papieża. Wszystkie postępowania i głosy są tajne, pod groźbą ekskomuniki.

 

Konklawe.

 

Konklawe, łacińskie conclave, zamknięte pomieszczenie w budynku, pokój. To ogólne zgromadzenie kardynałów zwoływane po 15, maksymalnie po 20 dniach od śmierci papieża (tyle czasu mają nieobecni kardynałowie na przybycie na spotkanie), poprzedzone okresem Sede vacante. Jednak w przypadku abdykacji, papież może wydać dekret, w którym skróci obowiązek zwołania konklawe po upływie minimum 15 dniach, jak się stało obecnie.

 

Cum clavis…

 

Wyraz conclave jest niekiedy fałszywie objaśniany jako zniekształcenie słów cum clave (co jakoby ma znaczyć “pod kluczem”). W rzeczywistości jest to pospolity rzeczownik łaciński oznaczający pomieszczenie, w którym przebywają kardynałowie podczas wyboru papieża. Pierwszy raz tą nazwą posłużył się papież Grzegorz X około 1274 r. – trzymani “pod kluczem” kardynałowie mieli dokonać wyboru papieża w trzy dni. W przeciwnym razie ograniczano im posiłki.

 

Ile trwały konklawe XX wieku.

 

Tylko jeden papież w czasach współczesnych, papież Pius XII w 1939 r., został wybrany w ciągu niespełna czterech głosów (trzy tury głosowania w dwa dni). Cztery dni zajął wybór Jana XXIII, sześć kart do głosowania dla Pawła VI (trzy dni), czterech głosowaniach dla Jana Pawła I (dwa dni), osiem dla Jana Pawła II (trzy dni) i cztery dla Benedykta XVI (dwa dni). Jeśli nikt nie uzyska większości – dwóch trzecich głosów w ciągu trzech dni,  kardynałowie udają się na dzień modlitwy i refleksji, zanim zaczną głosować ponownie.

 

Ile razy głosują kardynałowie.

Dym z komina to jedyny znak  na zewnątrz tego, co dzieje się wewnątrz Kaplicy.  Z komina widocznego po prawej Placu Świętego Piotra po zakończeniu sesji głosowań może wydobywać się  czarny dym oznaczający, że  wynik  głosowania jest nadal niejednoznaczny. Ten znak wypatruje się o godz. 12:00 i 19:00.

Dana tura zostaje uznana za zakończoną wyborem, jeśli co najmniej 2/3 głosów zostanie oddanych na jednego kandydata. Kardynał prowadzący konklawe pyta wybranego Czy akceptujesz kanonicznie dokonany wybór na najwyższego kapłana?. Po wyrażeniu zgody wybrany zostaje nowym papieżem. Następnie pozostali kardynałowie wyrażają oddanie i posłuszeństwo nowemu zwierzchnikowi. Po kilku minutach z komina zgromadzeni na placu  mogą ujrzeć  jasną smugę dymu. Biały dym sygnalizuje wybór nowego papieża, który może pojawić się w każdej chwili dnia. Po wyborze Benedykta XVI pojawił się około 15.00. Po sygnale białego dymu rozbrzmiewają  dzwony kościelne te z Bazyliki jako pierwsze, a po chwili w całym mieści słychać  dzwony bijące we Wszystkich kościołach. Od tej chwili jest około 30 minut, aby dostać się na Plac Świętego Piotra. Zakonnicy, pielgrzymi, mieszkańcy  i ciekawscy biegną w stronę placu, by  usłyszeć imię nowego papieża i ujrzeć go, gdy  pojawi się na centralnym balkonie Bazyliki.

 

Co robią rzymianie w trakcie konklawe.

 

Dla Rzymian spotkanie z nowym papieżem jest częścią historii miasta. Czarny lub biały dym, dzwony, wyścig na Plac Świętego Piotra, aby zobaczyć nowego papieża, to cześć rzymskiej tradycji. W ciągu ostatnich 60 lat doszło do sześciu papieskich wyborów. Wynik każdego był niespodzianką. Konklawe 2013 roku,  po papieżu Benedykcie XVI również może okazać się wielkim zaskoczeniem. Każdy obecnie z niecierpliwością wyczekuje chwili, by poznać kto teraz stanie na czele Stolicy Apostolskie,  w tym 4.000 dziennikarzy akredytowanych w Watykanie (niektóre dane podają 6000!), którzy obwieszczą tę nowinę poza terytorium Watykanu – Habemus Papa!

Konklawe dobiegło końca 13.03.2013. O godz. 19.09 pojawił się biały dym a tak wyglądał Plac Świętego Piotra podczas pierwszego występu papieża Franciszka.