Ladispoli – Piękne plaże w okolicach Rzymu

Ladispoli

Ladispoli – Piękne plaże w okolicach Rzymu

Ladispoli, czarna plaża na północ od stolicy.

 

Ladispoli to współczesne z perspektywy Rzymu, bo założone dopiero w 1888 roku małe, klimatyczne, nadmorskie miasteczko położone około 50 kilometrów na północ od stolicy Włoch. Swoją  nazwę wzięło od fundatora księcia Ladisalo Odescalchiego, syna Zofii Branickiej i Livio Odescalchiego.

 

Plaże Ladispoli charakteryzuje ciemny powulkaniczny piasek (bogaty w żelazo), który ma właściwości lecznicze szczególnie przy schorzeniach reumatycznych. Wiedzieli już o tym Etruskowie (plemię zamieszkujące centralną cześć Italii jeszcze przed powstaniem Rzymu), którzy już w X w p.n.e. osiedlili się na tych terenach.

 

Za czasów Imperium rzymska arystokracja, w tym także cesarze, budowała tutaj swoje wille i pałace, których nieliczne (niestety) fragmenty przetrwały do naszych czasów. I to właśnie na ruinach jednej z tych antycznych budowli, w średniowieczu, powstała wieża obronna – Torre Flavia – będąca symbolem miasta. Wielokrotnie przebudowywana, w czasach renesansu, też ostatecznie uległa ruinie a mimo to jej obecnie okaleczony kształt i tak pięknie prezentuje na złocisto-krwawym tle zachodzącego słońca.

 

Wulkaniczna żyzna gleba – raj dla karczocha.

 

Ladispoli słynie też z bardzo żyznych ziem uprawnych dlatego właśnie tutaj uprawia się wyglądające jak kwiat warzywo – karczochy. Karczoch to warzywo mające swoje odniesienia w greckiej mitologii zaś jego łacińska nazwa “Cynara Scolimus” ma przypominać – piękną, szaro włosą, o fioletowo zielonych oczach – Cynarę, nimfę w której zakochał się Zeus. Cynara nie odwzajemniała uczuć Zeusa. Odtrącony Bóg przemienił ją w warzywo, które swoimi kolczastymi liśćmi o zielono fioletowym kolorze odstrasza którzy chcą je zerwać, aby zachować wyłącznie dla siebie swoje wrażliwe serce a dla smakoszy, delikatne wnętrze tego warzywa.

 

Od 1950 roku, co roku w kwietniu, w Ladispoli odbywa się święto karczocha “Sagra del carciofo”, w czasie którego przez 3 dni można kosztować to coraz bardziej popularne również i w Polsce warzywo, przyrządzone pod różnymi postaciami.

 

Jak dojechać do Ladispoli?

 

Dojazd pociągiem z Rzymu zajmuje od 25 do 50 minut w zależności od tego z której stacji wyruszamy, czy z Roma Termini, Roma Ostiense, Roma Trastevere czy Roma San Pietro.

Na stacji Ladispoli – Cerveteri zatrzymują się wszystkie pociągi jadące w kierunku Civitavecchia, Grosseto lub Pisy.

 

Koszt biletu waha się od 3€ do 3.60€, też w zależności od stacji, z której wyruszamy. Jest również możliwość kupna całodobowego biletu BIRG za 8€ (bilet ten upoważnia również do korzystania ze wszystkich środków komunikacji w Rzymie).

 

Plaża w Ladispoli.

 

Odległość do morza od stacji kolejowej to 10 minut pieszo, przechodząc przez główną ulicę Viale Italia pełną atrakcyjnych butików.

Plaża jest podzielona na bezpłatne strefy publiczne oraz odcinki płatne tzw. “Stabilimenti” wyposażone w leżaki i parasole oraz ze znajdującymi się przy  restauracjami z wyśmienitą lokalną kuchnią.

 

Wynajęcie łóżka/leżaka kosztuje 6€ – 8€.

Wynajęcie parasola 7€ – 9€

 

Gdzie zjeść w Ladispoli?

 

Restauracja La TripolinaPiazza della Vittoria 3

 

Stabilimento Balneare Bagni 33Lungomare R. Elena 33

 

Lodziarnia Ping-PongViale Italia 69

 

Lodziarnia L’angolo d’oroPiazza della Vittoria 17

 

Pizza Pronto, Pizza Da EwaVia Firenze, 22

Tel: 06 99220280

Kom: 0039 328163672

 

Gdzie spać w Ladispoli?

 

Dla osób, które zdecydują się na dłuższy pobyt w Ladispoli polecamy nocleg u sympatycznej Polki mieszkającej od wielu lat w Ladispoli i wynajmującej apartamenty dla turystów. Położony zaledwie 150 m od plaży apartament będzie wasza oazą spokoju i idealnym miejscem na wypoczynek.

 

Apartament u Emilii 

 

Kontakt:

Email: emiliagorniak.eg@gmail.com

Tel./Whatsapp: 0039 3381689434

 

W okolicach Ladispoli warto tez zwiedzić:

 

Nekropolie Etrusków w Cerveteri

Zamek i muzeum nawigacji w Santa Severa.