Rzym otwiera muzea 19 maj 2020

Rzym otwiera muzea

Rzym otwiera muzea 19 maj 2020

Powrót do normalności.

 

Rozpoczął się trzeci tydzień maja 2020 r. a wraz z nim powrócił gwar, śmiech i odgłosy klaksonów na ulicach Rzymu. Włosi jak po długim letargu budzą się do życia. Robią to jednak ostrożnie, nie zapominając o trudnym okresie epidemii, który niewątpliwe pozostawił ślady nawet jeśli nie w płucach, to na pewno w duszach wielu mieszkańców tego kraju.

Nigdy nie myślałam, że odgłos odpalanego przed domem silnika samochodu czy motocykla i ujadanie zestresowanego tym psa może przyprawić mnie o tyle radości. Świadczy to, że Rzym nie poległ podczas tej wojny. Miasto jest poranione i to poważnie, ale przy pomocy dobrych lekarzy i właściwie zastosowanych lekarstw większość ran da się wyleczyć. W to wierzą mieszkańcy Rzymu.

Spacer po Monti.

 

Wczoraj po raz pierwszy – od 7 marca – wyszłam na spotkanie z koleżanką. Poszłyśmy przespacerować się do zielonej dzielnicy Rzymu – Monti (Wzgórza) – położonej na trzech z siedmiu rzymskich wzgórz. Ta malownicza dzielnica, której uliczki pną się w górę i w dół niczym tory górskiej kolejki w połowie maja powinna wręcz pękać w szwach od spragnionych wrażeń turystów. Wczoraj były tam jeszcze pustki. Jedynie w pobliżu bardzo znanego irlandzkiego Pubu roiło się wręcz od angielskojęzycznych turystów, spragnionych napić się kufel schłodzonego piwa expatów.

Oprócz wyżej wspomnianego pubu czynne były jeszcze nieliczne restauracje. Jednak te, decydując się na otwarcie, w większości i tak w witrynach miały umieszczone napisy “Tylko na wynos”. Za to bary, dysponujące wystawionymi na zewnątrz i rozmieszczonymi w odpowiedniej odległości stolikami były wypełnione, w większości młodymi Włochami. Wielu z nich miało maseczki zwisające z ucha lub układające się na szyi – na kształt niezbyt atrakcyjnego naszyjnika albowiem trudno byłoby cokolwiek wypić czy zjeść mając na twarzy maseczki. Maseczki, przez które tylko korona wirus byłby się w stanie przecisnąć.

Natura sprawiła, że dzielnica Monti ze swoimi kolorowymi budynkami, pięknie ustrojonymi kwiatami azalii i obrośniętymi dzikim jaśminem wyglądała bajecznie, jednakże brak energii, którą wnoszą ze sobą turyści sprawiał, że było cokolwiek smutno. Miejmy wszakże nadzieje, że wkrótce wszystko wróci do normy albowiem już od dzisiaj, to jest 19 maja Rzym otwiera muzea.

Rzym otwiera muzea.

 

Dokładna lista rzymskich muzeów które począwszy od 18 maja 2020 roku otwierają swoje bramy dla spragnionych piękna i sztuki turystów:

 

Otwiera

Muzea

18 maja GNAM Galleria di arte moderna
19 maja  Galleria Borghese
Museo delle Civiltà „Luigi Pigorini”
Museo Archeologico di Palestrina
20 maja Palazzo Farnese w Caprarola
24 maja Parco Archeologico di Appia Antica
26 maja Necropoli delle Banditaccia
Necropoli di Tarquinia
Villa Adriana
27 maja Villa d’Este
28 maja Koloseum
2 czerwca Palazzo Barberini
Wystawa Rafaela w Scuderie del Quirinale
4 czerwca Vittoriano
9 czerwca Muzeum Etrusków – Villa Giulia
10 czerwca Museo Nazionale Romano
17 czerwca Palazzo Venezia

 

Podczas zwiedzania trzeba będzie przestrzegać odpowiedniej procedury:

 

  • Bilet trzeba będzie zamówić  z wyprzedzeniem i tak w przypadku muzeów miejskich na stronie internetowej: Musei in Comune lub zadzwonić pod numer: 060608.
  • Przychodząc do muzeum i czekając na wejście trzeba będzie ustawić się w ewentualnej kolejce, w odpowiedniej odległości.
  • Przed samym wejściem do muzeum wszystkim będzie mierzona temperatura, po czym trzeba będzie okazać wcześniej zamówiony i wydrukowany bilet wstępu.
  • Do muzeum będzie można wejść wyłącznie wyposażonym w maseczkę.
  • W samym muzeum trzeba będzie utrzymywać odstęp, co najmniej 1 metra od drugiej osoby.
  • Nie będzie wolno skupiać się w większe grupy. Zwiedzania w takich grupach na razie nie jest dozwolone.
  • Osoby stanowiące jedna rodzinę mają prawo zwiedzać muzea razem bez konieczności utrzymywania dystansu 1 metra.
  • Przed wejściem i ewentualnie w określonych punktach trzeba też  będzie dezynfekować ręce bądź zakładać rękawiczki.
  • Zwiedzać będzie wolno tylko po wyznaczonej trasie.
  • Wejścia do toalet będą ograniczone.

 

Od 3 czerwca rząd włoski pozwala turystom na przylot do Włoch bez konieczności przechodzenia 14 dniowej kwarantanny jest zatem nadzieja, że jeszcze przed końcem sezonu 2020 Rzym ponownie wypełni się energią, radością i zabrzmi śmiechem wszystkich tych, którzy tak jak ja kiedyś, zostali oczarowani magią tego miasta.

 

Bardzo wierzę w to,  że wrócimy do normalności i znów będzie wspaniale i pięknie.