Tradycja wieszania bombek na choince.

Wieszamy bombki na choince

Tradycja wieszania bombek na choince.

 

Na Wzgórzu Palatyńskim, nieopodal miejsca gdzie niegdyś nurty Tybru wyrzuciły na brzeg kosz z płaczącymi bliźniętami (Romulusem i Remusem), znajdują się pozostałości świątyni poświęconej bogini Kybele – Magna Mater (Wielkiej Matki). Te niepozorne ruiny są niebywale ciekawe a to z tego powodu, że miejsce i owa tajemnicza bogini są nierozerwalnie związane ze współczesną tradycją – wieszania bombek na choince. Ale zacznijmy może od początku…

 

Kybele/ Magna Mater

 

Dawno, dawno temu w dalekiej Frygii czczono boginię Kybele zwaną również Magna Mater. Była ona boginią piękną i atrakcyjną ale nawet dla niej, pomimo jej boskiej natury, upływ czasu odcisnął swoje piętno nieuniknionego przemijania. Pewnego dnia bogini zakochała się w pięknym, niezwykle przystojnym młodzieńcu o imieniu Attis.

 

Kybele zachwycona nim, ulegając jego pięknu starała się zrobić wszystko co w jej mocy, aby go zdobyć (możliwe, że był to pierwszy przypadek stalkingu w historii). Attis nie odwzajemniał jej uczuć i aby pozbyć się natrętnej zalotnicy, w pewnym momencie zdecydował się na wyjątkowo dramatyczny gest – odciął sobie przyrodzenie i zawiesił je na drzewie cyprysowym. Czy już, zaczyna się to Wam z czymś kojarzyć?

 

Kult Kybele w Rzymie

 

Pod koniec III wieku przed nasza erą, toczyła się druga, bardzo krwawa wojna punicka podczas której wojska Hannibala (wodza z Kartaginy) siały grozę i spustoszenie na półwyspie apenińskim. Zdesperowani Rzymianie nie widząc znikąd ratunku udają się na wschód, do Pesynuntu aby stamtąd przywieźć do Rzymu tajemniczą boginię Kybele która miała im pomóc pokonać Hannibala.

 

Symulakr bogini – w postaci czarnego kamienia – trafia zatem do miasta i zostaje umieszczony w specjalnie dla niego skonstruowanym sanktuarium na Palatynie.

 

Świątynia na Palatynie

 

Świątynia Kybele, przez Rzymian zwaną Magna Mater, była jedną z piękniejszych w mieście; tak ważna bogini wymagała bowiem właściwego miejsca swego przebywania. Przed wejściem do świątyni znajdowały się schody, na których w dniu obchodów święta bogini (co roku od 4 do 10 kwietnia) odbywały się tak zwane Megalesia (wielkie święta) składające się ze spektakli tanecznych, śpiewów, igrzysk a z czasem również z przedstawień teatralnych. Faktycznie to one stają się pierwszymi spektaklami teatralnymi w Wiecznym Mieście.

 

Ale wracając do bombek. Wspominając niebywałe poświęcenie Attisa, w trakcie tych spektakli, kapłani składali dla Magna Mater podobną ofiarę… ouch! Co prawda, niekoniecznie były to ich własne genitalia bo najczęściej kapłani w ofierze składali genitalia zwierząt, to jednakowoż tradycja przetrwała.

 

Na pewno, od teraz, wieszanie bombek na choince nabierze zupełnie innego wyrazu; szczególnie dla panów.