Awangarda rosyjskiego malarstwa

Awangarda rosyjskiego malarstwa

 

Po krótkotrwałej przerwie Muzem Ara Pacis rozpoczyna nowy sezon pod szyldem „Awangardy Rosyjskiej”. Na ponad 3 tys. metrów kwadratowych prezentowane będą znaczące dzieła  z początku XX wieku. Aż do 2 września w muzealnej przestrzeni znajdować się będzie 70 dzieł takich mistrzów jak Kandinsky, Chagall, Rodczenko i Malewicz, Tatlin i Lentulov i Goncharova.

W Rzymie, w ostatnim czasie udało się zgromadzić przedstawicieli awangardy amerykańskiej, hiszpańskiej a obecnie dołączyli główni przedstawiciele rosyjskiego malarstwa ubiegłego wieku. Ta sama wystawa, wcześniej prezentowana w Palermo, odniosła duży sukces. Kuratorzy liczą na podobne zainteresowanie rosyjskim malarstwem również  w Wiecznym Mieście. Tym bardziej, że po raz pierwszy we Włoszech prezentowane są tak wielkie dzieła jak „Zamiatacz uliczny i ptaki” Chagalla, fascynujący obraz Kandinskiego „Meridionale”, „Czerwona ściana” czy „Szary owal”.

Wystawa podzielona jest na osiem tematycznych części. Podziwiać tam można  cubo- futuryzm, czy suprematyzm – kierunek stworzony przez Kazimierza Malewicza, Rosjanina polskiego pochodzenia, którego prace również będzie można obejrzeć na rzymskiej ekspozycji. Kolejne części wystawy prezentują sztukę abstrakcyjną, kompozycje architektoniczne konstruktywizmu aż po postimpresjonizm.

Odwiedzając Rzym, warto skorzystać z okazji, by po dziełach włoskich mistrzów zrobić sobie przerwę na XX wieczne dzieła, które choć tak odmienne od tych oglądanych w kościołach i większości galerii, też potrafią wzbudzić nasz podziw i zachwyt.

Museo Ara Pacis Augustae – godziny otwarcia oraz ceny biletów proszę kliknąć tutaj…

[google-map-v3 width=”567″ height=”350″ zoom=”15″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” addmarkermashupbubble=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Lungotevere in Augusta, 00186 Roma{}6-default.png{}Museo Ara Pacis Augustae” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” bubbleautopan=”true” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]