Balthus w Rzymie

Balthus w Rzymie

Balthus w Rzymie

Przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz poleca wystawę Balthus która odbędzie się w Scuderie del Quirinale oraz Villa Medici w Rzymie od
 24 października do 31 stycznia 2016.

 

Balthus – Rzym.

 

Wystawa Balthus została podzielona na dwa miejsca prezentacji dzieł. Stolica Włoch tą wystawą celebruje piętnaście lat po śmierci – Balthasar Kłossowski de Rola (1908-2001). Jest to najbardziej oryginalny i enigmatyczny twórca XX wieku, którego związek z Wiecznym Miastem był niezwykle istotny.


 

Balthus – Wystawa.

 

Na wystawie pojawi się około dwustu prac, w tym obrazy, rysunki i fotografie z najważniejszych muzeów europejskich i amerykańskich, a także ze zbiorów prywatnych.
Na Scuderie del Quirinale prezentowana jest retrospektywa skupiona wokół najbardziej znanych dzieł. Wystawa w Villa Medici odsłania prace powstałe podczas pobytu artysty w Rzymie. Pokaz prezentuje metody i proces twórczy Balthusa: praca w studiu, korzystanie z modeli, technik wykorzystania fotografii.


 

Balthus – Zycie.

 

Urodził się w Paryżu. Ojciec był Polakiem, znanym krytykiem sztuki. Matka Rosjanka, malarka i animatorka ważnych salonów kulturalnych. Balthus dzieciństwo spędził w Berlinie, Bernie i Genewie, a następnie wrócił do Francji, centrum kultury europejskiej w owym czasie.


 

Balthus – Włoskie inspiracje.

 

Urzeczony w młodym wieku przez mistrzów renesansu toskańskiego, szczególnie przez Piero della Francesca, odkrytego podczas pierwszej podróży do Włoch w 1926 roku. Balthus jasność myślenia i logikę odziedziczył z włoskiej kultury artystycznej. To właśnie z tradycji włoskich prądów artystycznych czerpał inspirację – realizmu magicznego i metafizyki, a z niemieckiego Nowego Obiektywizmu – zagadkowy spokój, który jest cechą charakterystyczną jego obrazów z lat 30.


 

Balthus współczesny.


 

Po wojnie, malarstwo Balthus zmienia się . Ikonografia staje się bardziej skoncentrowane na nastoletnich dziewczętach w momentach zatrzymania chwili i kontemplacji. Artysta niegdyś poddawany krytyce, dziś uznany za jednego z czołowych twórców XX wiecznego malarstwa.


 

Bilety.

 

Scuderie del Quirinale – Retrospektywy

Cena biletu € 12.00, ulgowy: € 9.50, dzieci poniżej 7 lat – za darmo.

Villa Medici


Cena: € 12.00, ulgowy € 6.00, dzieci poniżej 7 lat – za darmo.

Po okazaniu biletu z jednej wystawy, otrzymuje sie zniżkę na bilet drugiej wystawy.