Castel Gandolfo i ogród papieski

Castel Gandolfo i ogród papieski

Letnia rezydencja papieska w Castel Gandolfo.

 

Castel Gandolfo –  letnia rezydencja papieska, w niedalekiej odległości od Rzymu udostępniła od marca swoje ogrody. Papież Franciszek osobiście postanowił otworzyć ogrody dla zwiedzających. Posiadłość stoi pusta od maja 2013 roku, kiedy wyjechał z niej emerytowany papież Benedykt XVI. Spędził tam pierwsze miesiące po abdykacji. Franciszek nie jeździ tam na odpoczynek, raz spotkał się w Castel Gandolfo z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

 

Pałacowe ogrody.

 

Tak zwane ogrody Barberinich w Castel Gandolfo na wzgórzach Albani, znajdują się około 25 kilometrów na południowy- wschód od stolicy i mają wspaniałe widoki na jezioro Albano. Turyści mogą od teraz, zwiedzać teren malowniczych ogrodów, mieszczący się w granicach 55 hektarowej rezydencji.

 

W ogrodach Castel Gandolfo piękno natury łączy się w doskonały sposób z zabytkami archeologicznymi. Jest tam ogród magnolii, aleja róż, aleja aromatycznych ziół. Znajdują się tam też pozostałości budowli z czasów cesarza Domicjana z początków naszej ery.

 

Pałac w Castel Gandolfo, w miasteczku położonym niedaleko Rzymu ma status papieskiej rezydencji od XVII wieku. Kolejni papieże spędzali tam wiele czasu latem. W 1929 roku stało się częścią eksterytorialną Watykanu. Jan Paweł II spędzał często tam okres wakacji, a  na początku swego pontyfikatu pływał tam w basenie. W zeszłym roku papież Franciszek zerwał z tradycją, nie spędził lata w Castel Gandolfo, a pozostał w pensjonacie watykańskim św. Marty.

 

Gospodarstwo rolne.

 

Na terenie posiadłości- Castel Gandolfo, zwanej „drugim Watykanem”, znajduje się też duże gospodarstwo rolne.

 

Zwiedzanie pałacu ogrodów w Castel Gandolfo.

 

Zwiedzanie ogrodu w Castel Gandolfo jest możliwe od poniedziałku do soboty. Spacer z  przewodnikiem w grupach 25 osobowych trwa 1,5 godziny. Wycieczki są dostępne w systemie rezerwacji on-line na stronie Muzeów Watykańskich.