Fontanna di Trevi po remoncie

Fontanna di Trevi po remoncie

 

Fontanna di Trevi od początku listopada 2015 roku znów zachwyca swoją urodą. Ten obowiązkowy punkt dla turystów, wreszcie pozwala się fotografować w pełnej okazałości!

 

Remont Fontanny di Trevi.

 

Wybielanie i renowacja najsłynniejszej Fontanny di Trevi trwała 17 miesięcy. Przewidziane prace miały zakończyć się po 20 miesiącach. Turyści odwiedzający Rzym obecnie mogą już podziwiać Fontannę di Trevi bez rusztowań.

 

Z historii fontanny.

 

Fontanna di Trevi zaprojektowana została przez włoskiego architekta Nicola Salvi. Projekt uzupełniony przez Pietro Bracci. Fontanna została zbudowana dzięki papieżowi Klemensowi XII. Fontannę zasila woda doprowadzona  starożytnym akweduktem zbudowanym przez zięcia cesarza Augusta, Marka Agrypę w 19 roku p.n.e. Jest to największa barokowa fontanna w mieście i jedna z najbardziej znanych fontann na świecie. Fontanna pojawił się w kilku znanych filmach, w tym Federico Felliniego La Dolce Vita.

 

Sponsor Fontanny di Trevi.

 

Pracy renowacyjne Fontanny di Trevi finansowane były przez Dom Mody Fendi. Suma na to wydana to: euro 2.180.000 euro. Fendi także sponsorował renowację innych fontann rzymskich.

 

Fontanna podczas remontu.

 

Od czerwca ubiegłego 2014 roku fontanna była dostępna dla zwiedzających, dzięki lekkim konstrukcjom odsłaniającym rzeźby fontanny oraz zamontowanemu chodnikowi, który pozwalał obserwować z bliska pracę trwające podczas czyszczenia trawertynu.

 

Prace przy Fontannie di Trevi.

 

Prace remontowe prowadzone były w kilku etapach. Wpierw renowacji poddano najwyższą partie monumentu. Następnie boczne partie. Prace kończył przegląd i uszczelnienie zbiornika fontanny.

 

Nowe elementy przy Fontanie.

 

Przebudowano oświetlenie na systemem LED. Ponad sto lamp umieszczono, by nadać akcent “światła” punktowo skierowany na rzeźby, stopnie oraz muszlę za pomnikiem Oceanu. Całość oświetlenia zużywa 2 kilowatów: mniej niż jeden użytkownik mieszkalny. Przebudowie uległa także system wodny. Woda jest filtrowany i “zmiękczana” , by jak najmniej była szkodliwa dla trawertynu.

 

Fontanna gotowa.

 

Fontanna znów w pełnej okazałości służy za tło do zdjęć gościom odwiedzającym Rzym. Trudno opuścić Wieczne Miasto bez uwiecznienie siebie przy tej fontannie i wrzucenia grosika. Należy pamiętać: stojąc tyłem przez prawe ramię . Tym sposobem powrót do Rzymu jest zapewniony!