Fontanna di Trevi przed renowacją

Fontanna di Trevi przed renowacją

Fontanna di Trevi jest obowiązkowym przystankiem podczas wizyty w Rzymie. Jest jedną z najpopularniejszych fontann w mieście, została uwieczniona między innymi w filmach Felliniego „Rzymskie Wakacje” z Audrey Hepburn w roli głównej oraz „La Dolce Vita” z Anitą Ekberg.

 

Fontanna di Trevi wymaga gruntownej renowacji.

 

Fontanna di Trevi niestety już od dłuższego czasu wymaga gruntownej renowacji. Karl Lagerfeld i Sivia Venturini Fendi ogłosili, że marka Fendi odrestauruje barokową Fontannę di Trevi. Już od połowy maja pojawią się rusztowania i pamiątkowe zdjęcie, mogą szpecić metalowe konstrukcje .

Ze względu na kryzys ekonomiczny, wiele włoskich zabytków pozostaje bez środków finansowych na konieczną renowację. Fontanna di Trevi już od jakiegoś czasu znajdowała się na liście zabytków wymagających prac restauracyjnych. Kawałki fasady systematycznie odpadają, stwarzając zagrożenie dla przechodniów. Sporadyczne, konieczne naprawy fontanny już kosztowały miasto 320 tys. euro. Władze miasta wystosowały prośbę do dużych firm oraz osób prywatnych o  objęcie patronatu  nad zabytkami wymagającym restauracji. Renowacja Fontanny di Trevi będzie kosztować włoski dom mody ponad 2,18 miliony euro.

 

Fendi jako sponsor.

 

Fontanna di Trevi przejdzie gruntowny remont. Zarówno fasada jak i rzeźby zostaną oczyszczone, a basen fontanny zostanie wyposażony w nową hydroizolację. Renowacja potrwa ok. 20 miesięcy. Zdaniem prezesa Fendi, renowacja włoskiego zabytku ma wzmocnić historyczne więzi marki z Rzymem, gdzie w okresie międzywojennym powstał  pierwszy sklep Fendi z torebkami i z futrami.

W zamian za ten szczodry gest, marka będzie mogła eksponować swojego logo podczas trwających napraw, a po zakończeniu prac przez 4 lata w pobliżu odrestaurowanych zabytków będą umieszczone plakiety z informacją o wkładzie marki w zachowanie dziedzictwa kulturowego miasta.

 

Gloryfikacja wody poprzez fontanny.

 

Liczne miejskie fontanny służyły gloryfikacji wody, która jest tak niezbędna dla egzystencji człowieka.  Arcydzieło Nicola Salvi otwarte zostało w 1736 roku. Fontanna di Trevi została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym przez Agrypę, tym samym, który niegdyś zasilał fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.

 

Forma tej barokowej fontanny przypomina fasadę budynku. Ma 20 m szerokości i 26 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Ocean i dwa trytony. Ocean znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza (cisza i sztorm).

 

Nazwa fontanny oparta na legendzie.

 

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Wodę doprowadzaną przez ten akwedukt do fontanny nazywa się Acqua Virgo. Tradycją jest wrzucenie do fontanny monety, by zapewnić sobie “powrót do Rzymu”. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na oraz na potrzeby biednych w Rzymie.