Jak przemieszczać się po Rzymie? MPK

Metro w Rzymie

Jak przemieszczać się po Rzymie? MPK

Jeśli w Rzymie chcecie poruszać się środkami komunikacji miejskiej to polecamy skorzystanie z darmowej aplikacji – Moovit, która pozwala na znalezienie najlepszego połączenia między miejscem w którym jesteście a tym, do którego chcecie dotrzeć. Aplikacja ta jest wyposażona w wirtualną mapę, dzięki której możecie śledzić wybraną przez siebie trasę.

Moovit – ściągnij aplikacje.

 

Metro

 

Rzym posiada 3 linie metra: czerwoną A, niebieską B i Zieloną C i chociaż metro często bywa zatłoczone to jednak jest najdogodniejszym i najszybszym sposobem przemieszczania się po mieście.

 

Metro A linia czerwona: Battistini – Anagnina.

Przy trasie tej linii znajduje się wiele istotnych i ciekawych atrakcji turystycznych. Są to: Ottaviano/Bazylika św. Piotra, Spagna/Schody Hiszpańskie, Barberini/Fontanna di Trevi i główny dworzec Termini.

 

Metro B linia niebieska: Jonio B1/Rebbibia – Laurentina

Łączy północno-wschodnią część miasta z jego częścią południowo-zachodnią. Ważniejsze atrakcje przy tej trasie to: Colosseo/Koloseum, Circo Massimo, Piramide/Piramida i San Paolo/Bazylika św. Pawła.

 

Metro C linia zielona: San Giovanni – Pantano

Linia ta jest jeszcze w rozbudowie i korzystają z niej przede wszystkim mieszkańcy Rzymu dojeżdżający do miasta z jego przedmieść.
Warto wiedzieć również o tym, że na stacji Termini można – bez ponownego kasowania biletu – przesiąść się z linii A na linię B lub z B na A. Tak samo jest na stacji San Giovanni, gdzie korzystając z tego samego biletu (bez jego ponownego kasowania) można przesiąść się z linii A na linię C lub z C na A.

 

Autobusy

 

Jest to najmniej polecany środek transportu. Rzymskie „korki” wymagają dużo cierpliwości. Autobusy nie zatrzymują się na każdym przystanku. Aby się zatrzymał należy machnąć ręką i dopiero wtedy kierowca się zatrzymuje. Będąc już w środku autobusu przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść należy wcisnąć przycisk informujący kierowcę o konieczności zatrzymania się. Jeżeli w autobusie jest tłok i chcemy wysiąść to mówimy donośnym głosem „PERMESSO!” – co znaczy: Przepraszam, chciałbym/chciałabym wysiąść. UWAGA! W środkach komunikacji miejskiej należy zachować szczególną ostrożność ponieważ często zdarzają się kradzieże. Torebki, plecaki najlepiej trzymać przed sobą, a portfeli nie nosić w kieszeniach.

 

Jak kupić bilety do komunikacji miejskiej w Rzymie?

 

Rodzaje biletów:
  • BIT100 – bilet czasowy ważny przez 100 minut od momentu skasowania. Upoważnia do jednorazowego korzystania z metra i dowolnej liczby przejazdów pozostałymi środkami komunikacji miejskiej. Cena 1,50 euro.
  • ROMA24H – bilet jest ważny przez 24 godziny od momentu skasowania. Upoważnia do dowolnej ilości przejazdów – w ciągu doby – wszystkimi środkami komunikacji. Cena 7,00 euro.
  • ROMA48H – bilet jest ważny przez 48 godziny od momentu skasowania. Upoważnia do dowolnej ilości przejazdów – w ciągu 48 godzin – wszystkimi środkami komunikacji. Cena 12,50 euro.
  • ROMA72H – bilet jest ważny przez 72 godziny od momentu skasowania. Upoważnia do dowolnej ilości przejazdów – w ciągu 72 godzin – wszystkimi środkami komunikacji. Cena: 18,00 euro
  • CIS – bilet tygodniowy ważny do godziny 24:00 siódmego dnia od dnia skasowania. Cena 24 euro

 

Bilet należy skasować tuż po wejściu do autobusu. Na trasach turystycznych często zdarzają się kontrole. W nielicznych autobusach są żółte maszyny z biletami. Po wrzuceniu 1,50 euro „wyskoczy” bilet.

 

Bilety można kupić:
  • w sklepach oznaczonych litera T – Tabacchi.
  • w automatach na stacjach metra (najlepiej mieć drobne bo automat nie wydaje więcej niż 6 euro reszty).
  • tap&go posiadając kartę upoważnioną do płatności „contactless” możesz kupić bilet bezpośrednio przy bramce wchodząc do metra, wystarczy zbliżyć kartę do szarego czytnika znajdującego się na kasowniku i bramka się otworzy. Bilet ma taka samą ważność jak te papierkowe. Są akceptowane karty Master Card, Visa, American Express, Maestro i Vpay. Jeżeli będzie kontrola wystarczy pokazać kartę, którą zapłaciliśmy za bilet.
  • poprzez aplikacje myCicero (ściągnij aplikacje)