Klimt Experience w Rzymie

Klimt Experience w Rzymie

Klimt Experience.

 

Jeśli chcecie poczuć co to znaczy wtopić się w obraz, stać się jego nierozłączna częścią, płynnie na płótnie rozłożonym kolorem to koniecznie musicie odwiedzić Klimt Experience w Rzymie.

Klimt Experience to wystawa multimedialna, gdzie zamiast obrazów na wielkich otaczających widzów ze wszystkich stron ekranach można podziwiać projekcje wspaniale bogatych i kapiących złotem dzieł Gustava Klimta.

 

Na wystawie: krok po kroku.

 

Wystawa składa się z kilku sali; w pierwszej na pojedynczych ekranach można przeczytać biografie Klimta oraz dowiedzieć się o tym skąd czerpał swoje natchnienie. Tutaj na przykład dowiedziałam się ze Klimt, tak jak ja był wielkim miłośnikiem kotów. Piękne jest zdjęcie przedstawiające artystę stojącego przed swoją pracownią trzymającego w rękach czarno białego kota.

W kolejnej sali z głośników płynie wabiąca klasyczna muzyka a na ścianach są projekcje najsłynniejszych dzieł tego artysty. Na środku sali stoją kanapy a na ziemi są rozłożone maty, na których można usiąść, aby w pełni móc delektować się tą bajeczną atmosferą. Projekcja trwa około godziny, ale w każdej chwili można wyjść i nie ma konieczności pozostania do końca chociaż uwieźcie mi na słowo, nie łatwo jest opuścić to hipnotyzujące pomieszczenie. Na naszych oczach widzimy jak czarne kreski powoli przekształcają się w okrągłe pośladki i jędrne piersi, a rudo złociste włosy przepięknych kobiet namalowanych przez artystę falują na ekranach niczym perskie dywany na wschodnich bazarach.

Przedostatnia sala to sala iluzji, gdzie możemy dosłownie wejść w obrazy Klimta. Pomieszczenie jest otoczone lustrami które wielokrotnie odbijając wyświetlane fragmenty obrazów artysty oszukują nasze oczy tak ze w końcu nie wiemy, gdzie jest koniec a gdzie początek, co jest realne a co nie.

A na samym końcu macie szansę odwiedzić, dzięki sprzęcie wzmocnionej rzeczywistość VR wirtualne muzeum sztuki.

 

Dzieła Klimta w Rzymie.

 

Pomimo tego, iż Klimt nie ma dużo wspólnego z Rzymem i z historią tego miasta, tylko jeden obraz artysty jest do objerzenia w Rzymie w Galerii GNAM w okolicach parku Borghese, to mimo wszystko polecam odwiedzić tę wystawę, którą trzeba traktować jako niesamowicie relaksujące a jednocześnie zaskakujące doświadczenie, gdzie sztuka i technologia współgrają i tworzą coś naprawdę nadzwyczajnego.

 

Klimt Experience – Complesso Monumentale San Giovanni Addolorata, Sala delle Donne

Piazza di San Giovanni in Laterano 74

10 luty 2018 – 10 czerwiec 2018

Godziny otwarcia: 10.00 – 19.30 ostatnie wejście godz. 18.30

Bilety wstępu: Dorośli 13 euro; Młodzież i emeryci ponad 65 lat 10 euro; dzieci od 5-12 lat 8 euro; dzieci poniżej 5 lat gratis