MAXXI atrakcja muzeum XXI wieku

MAXXI atrakcja muzeum XXI wieku

MAXXI muzeum, które zdobyło tytuł World Building of the Year 2010 na World Architecture Festival w Barcelonie. Zaprojektowała go znana architekt Zaha Hadid.

Po 10 latach budowy – Narodowego Muzeum Sztuki XXI wieku (MAXXI), powstał jeden z najnowocześniejszych gmachów na świecie zaskakujący architektoniczną brawurą. Podwzględem konstrukcji to współczesne dzieło przypomina bardziej most niż typowy budynek. Projekt charakteryzują dwa główne elementy architektoniczne: żelbetowe ściany wydzielające przestrzeń oraz przezroczysty dach z wysokimi żebrami konstrukcyjnymi i ruchomymi żaluzjami, regulującymi m.in. natężenie sztucznego oświetlenia we wnętrzu. W skład budynku wchodzi muzeum architektury oraz sztuki, uzupełnione o funkcje takie jak audytorium, biblioteka, księgarnia z kafeterią, miejsca wystaw czasowych, laboratoria, miejsca do pracy, nauki i wypoczynku.

MAXXI zlokalizowano w pobliżu Audytorium Parco della Musica, w północnej części Rzymu. Mimo, że we wnętrzu odbywają się wystawy, wielką atrakcja jest właśnie sam gmach muzeum. Jedni określają, że  budynek przypomina betonowe bloki z epoki socjalizmu, dla innych jest samoistnym dziełem sztuki, którego nie należałoby szpecić żadnymi wystawami. Pierwszy projekt muzeum powstał w 1998 roku. Kilka następnych lat pochłonęły dyskusje na temat sensu jego wznoszenia oraz konieczność zmiany planów budowy, zmniejszenia gmachu z powodu kłopotów z funduszami i umocnieniami fundamentów w związku z tym, że Rzym leży na terenie sejsmicznym.

Ostatecznie sam gmach wzniesiony nakładem 150 milionów euro, ale najważniejsze,  że wywołał od razu ogromne emocje ze względu na swoją absolutną oryginalność! Jego projektantka, brytyjska architekt pochodząca z Iraku Zaha Hadid podkreśla, że z powodu oszczędności zbudowano jedynie część kompleksu. Muzeum jest bez wątpienia „wyłomem” w  ustabilizowanej sylwetce urbanistycznej Rzymu. To „nowe” dzieło jest swoistą kontynuacją sztuki w czasie, która uwspółcześnia oblicze Wiecznego Miasta.

Więcej na ten temat, godziny otwarcia, koszt biletów i obecne wystawy, kliknij tu…