Międzynarodowy dzień spaghetti

Talerz spaghetti z sosem rybnym

Międzynarodowy dzień spaghetti

Dziś, 4 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień spaghetti, ale większość Włochów nawet o tym nie wie, jako że we Włoszech każdy dzień jest dniem spaghetti. Ten przysmak pojawia się na włoskich stolach niemalże codziennie. Spaghetti uwielbiają duzi, jak i mali, ale czy to danie na pewno narodziło się we Włoszech?

 

Historia spaghetti.

 

Otóż historia narodzin tego kulinarnego przysmaku do dziś jest otoczona tajemnicą. Niektórzy twierdzą, iż ten długi makaron pochodzi ze Wschodu; z Chin albo z Pakistanu i że trafił na Włoski półwysep dzięki podróżnikowi Marco Polo, który w XIII rozpowszechnił go w swojej ojczyźnie.

Inni natomiast, wskazują na północną Afrykę jako miejsce narodzin spaghetti, które trafiło do Italii dzięki arabskim plemionom, które w XII wieku zdominowały Sycylię.

 

Spaghetti we Włoszech. 

 

Jakkolwiek by nie było, to Włosi najbardziej pokochali ten rodzaj makaronu. Nazwali go „spaghetti” od włoskiego słowa “spago” co oznacza sznurek, nawiązując do jego specyficznego kształtu. W średniowieczu te „spaghi”, czyli sznurki były o wiele dłuższe, teraz mają około 25 do 30 cm długości. Są przygotowywane na bazie mąki pszennej (grano duro) i wody, chociaż w ostatnich latach biorąc pod uwagę coraz to bardziej zróżnicowane wymagania konsumentów, na rynku włoskim pojawiły się spaghetti w wersji: orkiszowej, pełnoziarnistej, bezglutenowej. Mamy również wersje kolorowe, farbowane na czerwono ekstraktem z buraków, na czarno atramentem z ośmiornicy a na zielono szpinakiem.

 

Życie bez spaghetti? Nie możliwe. 

 

Włosi nie wyobrażają sobie życia bez makaronu, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie spaghetti. Na włoskich stolach dania makaronowe pojawiają się zwykle w porze lunchowej, na kolacje Włosi starają się unikać tego dania, ponieważ jest ono wysokokaloryczne (samo spaghetti ma 360 kilo kalorii na 100 gr) dlatego dietetycy zalecają jeść spaghetti w małych porcjach po 80 gr na osobę, ale nie wszystkim Włochom to odpowiada.

W latach 80 minionego wieku w Rzymie mieszkała i prowadziła restauracje słynna Sora Lella, która przez swoją spontaniczność i bezpośredność z biegiem lat nie tylko wystąpiła w wielu programach kulinarnych, ale stała się również gwiazdą dużego ekranu, występowała w filmach rzymskiego reżysera Carlo Verdone. Ona mówiła ze, 100 gr makaronu wystarczy wyłącznie, aby sprawdzić, czy makaron jest dobrze ugotowany.

 

À propos jak się gotuje spaghetti?

 

W dużej ilości solonej wody a czas gotowania zależy od grubości sznurka – zwykle czas gotowania jest napisany na opakowaniu. Spaghetti tak jak każdy makaron powinniśmy spożywać al dente, czyli powinien on, stawiać opór jak go przegryzamy. Włosi nie znoszą rozgotowanego makaronu.

 

Czego nie wolno robić gotując lub jedząc spaghetti?

 

– Nie wolno, łamać spaghetti przed gotowaniem.

– Nie wolno, kroić spaghetti nożem na talerzu.

– Nie wolno, jeść przy pomocy łyżki. Spaghetti zawija się na widelec, opierając go o dno lub o bok talerza.

– Kawałki spaghetti, których nie uda nam się zmieścić na jeden raz do ust, nie wciąga się, robiąc donośny odgłos, lecz odgryza się jego nadmiar.

– We Włoszech nie je się spaghetti z pulpetami, to jest danie wymyślone przez Disneya. Spaghetti jest podawane jako pierwsze danie a pulpety jako drugie, nigdy nie są one podawane razem.

 

Jakie sosy są najpopularniejsze do spaghetti?

 

To danie makaronowe jest podawane we wszystkich regionach Italii. Najpopularniejsze jest spaghetti al pomodoro, czyli klasyczne z sosem pomidorowym. W Rzymie często spaghetti podaje się z sosem karbonara – (uwaga, przyrządzonym bez dodatku śmietany). Popularna jest również pikantna wersja aglio, olio e peperoncino (z czosnkiem, oliwą z oliwek i chili), ale popularne jest też spaghetti z owocami morza. 

Na świecie najpopularniejsza wersja spaghetti jest z sosem bolońskim (czyli sosem mięsnym) we Włoszech natomiast, do tego sosu podaje się zwykle inny rodzaj makaronu nazywany tagliatelle, czyli wstążki przyrządzane na bazie mąki i jajek.

 

Ciekawostki.

 

Na początku ubiegłego wieku, kiedy wielu Włochów emigrowało do Ameryki, słowo spaghetti było wykorzystywane w obraźliwy sposób, nazywając ich „spaghetti eaters” – jadaczami spaghetti.

 

Spaghetti Western.

 

Natomiast w latach powojennych to słowo stało się, nazwą nurtu we włoskiej kinematografii „spaghetti western” być może niektórzy z was pamiętają film „Dobry, zły i brzydki” wyreżyserowany przez Sergio Leone z muzyką Ennio Morricone i z młodziutkim Clintem Eastwoodem w roli głównej. Tego rodzaju filmy stały się natchnieniem dla wielu późniejszych reżyserów m.in. sławnego Quentina Tarantino.

 

Mamy nadzieję że ta krótka historia o najsłynniejszym makaronie świata, czyli spaghetti Wam się podobała, a teraz jak to mówią rzymianie: ‘namo a facce du spaghi – idziemy wciągnąć dwa sznurki.