Muzeum Egipskie Rzym

Muzeum Egipskie Rzym

Tutankchamon i jego tajemnicza historia otwiera wystawę w Akademii Egipskiej w Rzymie. Przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz poleca Muzeum Egipskie Rzym które przygotowało wystawę dotyczącą życia młodego faraona Tutankchamona, którego grób został odkryty przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera.


Dzieła na wystawie obejmują 30 reprodukcji oryginalnych skarbów. Prezentowane są sarkofagi, biżuteria, maski i złoty tron, replika grobu Tutankchamona, który panował od 1.333 p.n.e. Pokaz w Muzeum Egipskim w Akademii Egipskiej przewidziany jest na najbliższe dwa lata i wstęp jest bezpłatny.


Muzeum Egipskie Rzym prezentuje m. in. najpiękniejsze elementy pogrzebowe młodego faraona, takie jak maska pośmiertna czy złoty sarkofag.
 Można zobaczyć też m. in. złoty tron, biżuterię, sandały ozdobne, które używano symbolicznie przez króla do deptania wrogów podczas marszu. To tylko mała część tego, co ujrzał Howard Carter, brytyjski archeolog, który odkrył 26 listopada 1922 w Luksorze, w Dolinie Królów, nienaruszony grobowiec faraona Tutankchamona. Prezentowane w rzymskiej Akademii Egipskiej repliki, pozwalają choć w części wyobrazić sobie oryginały zachowane w Muzeum Egipskim w Kairze.

Trzydzieści kopi eksponatów prezentowanych na wystawie w Akademii Egipskiej w Rzymie są poświadczonymi replikami przez Ministerstwo Starożytności Egiptu i zakupione przez Akademię w Rzymie.
Muzeum Egipskie w Rzymie mieści się na 220 mkw. w podziemiach budynku nowoczesnej Akademii Egipskiej, który przeszedł kapitalny remont w 2010 roku.
Dziś prestiżowa instytucja, założona 80 lat temu przy Valle Giulia, jest prowadzona przez Gihane Zaki. Profesor egiptologii, Zaki zajmowała kilka ważnych stanowisk administracyjnych, w tym dyrektora Funduszu Nubian i kierownik stosunków międzynarodowych egipskiej Najwyższej Rady Starożytności. Jest autorką wielu książek i artykułów naukowych, w 2009 roku otrzymała Narodowy Order Zasługi, tytuł honorowego członka Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Kairze. Zaki jest dyrektorem Akademii w Rzymie egipskiej od 2012.

Muzeum Egipskie Rzym wraz z wystawą Tutankchamona można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.

[google-map-v3 shortcodeid=”a76c58eb” width=”567″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” enablegeolocationmarker=”false” enablemarkerclustering=”false” addmarkermashup=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Via Omero, 4, 00197 Roma{}6-default.png{}Muzeum Egipskie Rzym” bubbleautopan=”true” distanceunits=”miles” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]

*Zdjęcie ze strony: http://iljournal.today/cultura/tutankhamon-roma/attachment/tutankhamon-maschera/