Rzym karnawał 2015

Rzym karnawał 2015

Rzym Karnawał 2015

Przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz opowiada iż Rzymski karnawał jest jedną z najbardziej widowiskowych tradycji. Karnawał już od 7 lat powrócił na ulice i place Rzymu wraz z komedią dell’arte, ze sztucznymi ogniami w stylu barokowym, paradami w kostiumach i zabawami dla dzieci.

Rzym – karnawał początki

Rzymski karnawał  ma swoje korzenie w antycznych, religijnych świętach z publicznymi rozrywkami, orgiami, ofiarami, tańcami i maskaradami.

W X wieku karnawał odbywał się na wzgórzu Testaccio, na pamiątkę antycznego święta.

W późniejszym okresie kościół katolicki zakazał celebrowania karnawału, aż do XV wieku. Papież Paweł II – z pochodzenia z Wenecji – przywrócił je, jako oficjalne święto, które miało odbywać się na via Lata obecnie via del Corso.

Na ten okres przypada rozkwit tej radosnej celebracji. Piazza del Popolo była najważniejszym punktem początku wyścigów konnych zwanych „corsa dei Berberi” wzdłuż via del Corso – nazwa która w dosłownym tłumaczeniu brzmi ulica Wyścigów.

Rzym karnawał – XVIII i XIX wiek

Od XVIII do XIX wieku Rzymski karnawał powrócił jako wspaniałe publiczne widowisko. Najwięksi artyści tamtego czasu, jak Madame De Stael, Goethe, Dickens, Dumas, Norwid, Shor i Orłow – byli świadkami tych niezwykłych wydarzeń i uwiecznili je w poezji, prozie  i malarstwie.

Komedia dell’arte, gry, turnieje, maskarady – w dziwacznych perukach i najwymyślniejszych kostiumach stały się nieodłączną częścią rzymskiego karnawału. Jednym z najbardziej widowiskowych  wydarzeń  była „gara dei moccoletti”– wyścig dookoła miasta ze świecami.

Rzym karnawał – Rugantino

Najbardziej charakterystyczną postacią rzymskiego karnawału był Rugantino. Typowy rzymski charakter – młody, arogancki i zarozumiały, ale w zasadzie dobry i miły. 

Towarzyszyły mu również Norcini, Aquilani, Facchini, Pullcinella, jak również Meo Patacca, Cassandrino i Don Pasquale – patron ubogich. Karnawałowe dni ściągały tłumy uczestników i gapiów, Ale równie chętnie poza uboższymi mieszkańcami bawiła się tu arystokracja z całej Europy.

Tegoroczne celebracje jak za dawnych czasów skupią się na Piazza del Polopo, tu będzie główna scena dla parad, pokazów znanych włoskich i międzynarodowych jeźdźców oraz kawalerzystów.