Rzymskie Boże Narodzenie

Rzymskie Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w Rzymie.

 

Rzymskie Boże Narodzenie to właściwie okres rozpoczynający się 8 grudnia, a kończący się 6 stycznia wraz odwiedzinami Trzech Króli i wyczekiwanej przez dzieci czarownicy Befany. W tym okresie atmosfera Bożego Narodzenia rozbłyskuje i opanowuje swą magią ulice Wiecznego Miasta.

 

8 grudnia – Święto Niepokalanego poczęcia.

 

Rzymskie Boże Narodzenie poprzedza uroczystość Niepokalanego Poczęcia przypadająca na 8 grudnia. Tego dnia  papież  składa wieniec kwiatów pod pomnikiem Madonny niedaleko Schodów Hiszpańskich. I jest to okazja zobaczenia papieża poza Watykanem, w Centrum Rzymu.

Od tego dnia Rzymianie zaczynają dekorowanie domów choinkami, szopkami i roślinami świątecznymi jak poinsecja, miotła rzeźnika (ruszczyk kolczasty), wiecznie zielone krzewy z czerwonymi jagodami.

I tak rozpoczyna się okres Boże Narodzenie w całym mieście. Ulice są dekorowane  migoczącymi światełkami, w  sklepowych  wystawach dominuje biel i czerwień. A na placach pojawiają się bożonarodzeniowe jarmarki –m.in. na Piazza Navona. Tu kupić można tradycyjne słodkości i dekoracje świąteczne.

 

Roma si mette in Luce.

 

Szczególnie jasnym punktem uroczystości świątecznych rzymskich dni będzie już trzecia edycja “Roma si mette in Luce” (Miasto zmienione światłem). W ostatnich latach program obejmował tradycyjne wyświetlacze świetlne oraz pokazy high-tech  na ekranach maxi na terenie miasta.  W ubiegłym roku dołączył ATAC (transport publiczny) i na ulicach rzymskich pojawiły się świetlne autobusy  z diodami LED .

 

Imprezy i wystawy.

 

W tym okresie w różnych kościołach miasta już od 15 grudnia wysłuchać można koncerty świąteczne. Inne miejsca to Santa  Cecilia – tu zagra JuniOrchestra;  w Accademia Filarmonica – Pablo Colino i jego chór, a w Auditorium Conciliazione zagra międzynarodowy skład muzyków takich jak Patti Smith i Dolores O’Riordan, a także  Giovanni Allevi i Alex Britti.

Kolejna przedświąteczną rzymską atrakcją jest Centopresepi – wystawa szopek bożonarodzeniowych począwszy od nowoczesnych konstrukcji po modele z XVI czy XVIII. Powszechnie uważa się, że pierwsza szopka powstał w 1223 i została zrobiona przez św. Franciszka z Asyżu. W Rzymie można obejrzeć najstarszą rzymską szopkę  Arnolfo di Cambio z 1289 w wersji marmurowej w muzeum Bazyliki S. Maria Maggiore lub budowę naturalnej wielkości,  jaka ustawiana jest na Placu Świętego Piotra. Co roku przez ostatnich 60 lat włoskie  Stowarzyszenie członków Szopek – buduje tradycyjną szopkę w kościele  S. Maria in Via Lata, Largo Chigi, a także przygotowuje szopkę na Piazza Navona. Również kościoły parafialne mają swoje szopki w całym mieście, które odwiedzane są przez dzieci z rodzicami podczas świątecznych spacerów.

Na Placu Świętego Piotra ustawiana jest oprócz szopki watykańska choinka. Co roku drzewko jest darem z innego kraju. Drzewo rozświetla plac przez święta, a następnie  z jego drewna przygotowane są zabawki dla dzieci z ubogich rodzin. Choinka  stolicy Włoch ustawiana jest na środku Piazza Venezia.

 

Dla dzieci.

 

Dla dzieci nie lada gratką jest spotkanie ze świętym Mikołajem. Na Piazza San Silvestro mogą zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z Babbo Natale – świętym Mikołajem. Albo zobaczyć świętego od prezentów w Santa Bus, który zabiera na wycieczki po mieście. Audytorium Parco della Musica organizuje także różne imprezy wraz możliwością jazdy na łyżwach na  całkiem pokaźnym lodowisku!

 

Co się je?

 

Po gorączkowych przygotowaniach  większość rodzin rzymskich spotyka się w Wigilię na obiedzie. Później  uczestniczą pasterce w lokalnym kościołach parafialnych lub papieskiej  w Bazylice Świętego Piotra o 21.30. Kilka godzin później  w dniu Bożego Narodzenia- rano, obdarowują się prezentami przed papieskim błogosławieństwem Urbi et Orbi w południe. Obiad w dniu Bożego Narodzenia to przede wszystkim dania mięsne, a na deser – Panettone, tradycyjna włoska babka świąteczna.

 

Sylwester w Rzymie.

 

Sylwester, znany jako Festa di S. Silvestro , skupia się na wieczornym obiedzie  z tradycyjnym   cotechino ( produkt podobny do salami ) , zampone ( racice świni )  i soczewica, która ma za zadanie przynieść szczęście w nadchodzącym roku. Nowy Rok wita się kieliszkiem prosecco lub spumante. Inną, ale niemal wymarłą tradycją związaną z Capodanno ( Nowym Rokiem) było wyrzucanie starych przedmiotów przez okno, które symbolizować miały gotowość powitania „Nowego”. Na Noc Sylwestrową miasto  zapewnia darmowy koncert, po którym następuje gigantyczny pokaz sztucznych ogni.

 

Mr. OK i skok do Tybru.

 

W Nowy Rok, 1 stycznia odbywa się tuffo nel Tevere, w południe na moście Cavour. Natychmiast po wystrzałach armatnich na Gianicolo , Daredevil – nurkowie w towarzystwie tłumów gapiów, dokonując zanurzenia w lodowatych wodach Tybru.

 

Befana.

 

Kulminacją obchodów rzymskich świąt Bożego Narodzenia jest dzień 6 stycznia. Tego dnia Włosi celebrują Święto Objawienia Pańskiego lub bardziej popularna nazwa la Befana. W tradycji biblijnej święto Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli, gdy trzej mędrcy przybyli do Betlejem, aby oddać cześć Dzieciątku. W popularnej tradycji ludowej to opowieść, w której  mędrcy poprosili, by czarownica dołączyła w niesieniu darów dla Dzieciątka. Ona początkowo odmówił, a potem starał się ich przestrzegać. Nie umiała jednak znaleźć małego Jezusa i dała zabawki innym dzieciom. Teraz włoskie dzieci w ten dzień wieszają pończochy przez okno lub nad kominkami w oczekiwaniu jej wizyty, by otrzymać słodycze , jeżeli były grzeczne, jeśli nie- węgiel. I tak – odlot czarownicy Befany kończy rzymskie celebrowanie Bożego Narodzenia.