Plaże w okolicach Rzymu – Sabaudia

Sabaudia

Plaże w okolicach Rzymu – Sabaudia

Sabaudia miasto na bagnie.

 

Sabaudia to miasteczko położone około 100 km na południe od Rzymu. Miasto zostało założonew 1933 roku w części Lacjum zwanej „Agro Pontino”. Do początku XX wieku były tu tylko bagna. Dlatego zanim powstał pomysł wykorzystania gospodarczo tych terenów i ich zabudowy, najpierw należało je zmeliorować i osuszyć, Dokonano tego dzięki budowie licznej sieci kanałów i pomp, które nadal są sprawne i ciągle działają bez zarzutu.

 

„Parco nazionale del Circeo”.

 

Do Sabaudii należy większa cześć parku narodowego Circeo, z charakterystyczną górą Monte Circeo (około 540 metrów wysokości), której kształt – posiadającym dużą dozę wyobraźni – przypomina profil kobiecej twarzy. Stąd zapewne zrodziła się niezwykła nazwa góry i parku i związana z tym ciekawa historia.

 

Kochana Odyseusza.

 

„La Maga Circe” czyli czarodziejka Kirke to mityczna postać z Odysei. Podczas swojej długiej podroży, w pewnym momencie, Odyseusz dopływa swoim statkiem do lądu. Członkowie załogi opuszczają statek i w trakcie poznawania nowo odkrytego terytorium spotykają, na nim, czarodziejkę Kirke. Ta, najpierw częstuje ich jedzeniem a później daje im do wypicia zatrute wino, po którego spożyciu towarzysze podróży Odyseusza przemieniają się w świnie. Kiedy Odyseusz udaje się na poszukiwania zaginionych żeglarzy też napotyka Kirke, która próbuje powtórzyć swoją sztuczkę (zamiany ludzi w świnie) również z Odyseuszem, częstując go – w swoim pałacu – zatrutym winem. Ten jednak nie daje się na nią nabrać. Kirke zafascynowana odważnym Odyseuszem, czyni go swoim kochankiem. Pozostając kochankiem Kirke przez rok, Odyseusz sprawia, że ta przywraca wygląd ludzki całej jego załodze i zanim wszyscy odpłyną w dalszą podróż, daje im wiele cennych wskazówek odnośnie niebezpieczeństw, które mogą ich napotkać na morzu.

 

Góra Kirke od północy jest porośnięta gęstym lasem natomiast od południa, czyli od strony morza, jest pokryta typową śródziemnomorską roślinnością: rozmarynem, mirtą, tymiankiem i drzewami laurowymi. Góra pokryta jest licznymi, wytyczonymi dla piechurów trasami do trekkingu. Można też odwiedzać i odkrywać mnóstwo znajdujących się też tutaj grot.

 

Jak dojechać do Sabaudia?

 

Najlepszy dojazd zapewnia samochód ponieważ w Sabaudii nie ma stacji kolejowej a autobusy jeżdżą rzadko i po włosku, czyli nie trzymając się żadnego rozkładu jazdy. Jeśli wybieracie się autem to najlepiej pojechać tam w środku tygodnia albowiem w weekendy panuje tutaj “piekielny” ruch i może być problem z zaparkowaniem samochodu.

 

 

Plaża w Sabaudii.

 

Kierując się od Sabaudii – na południe – jadąc ulicą „Strada Lungomare Pontino”, w stronę Monte Circeo będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Po lewej stronie tafle jezior z wodą spływającą do nich z Monti Lepini; po prawej – lazurową toń morza i prawie 25 kilometrowy odcinek piaszczystej plaży, oddzielony od ulicy pięknymi, mającymi w niektórych miejscach nawet 30 metrów wysokości, rzadko spotykanymi we Włoszech piaskowymi wydmami.

Plaża jest podzielona na bezpłatne strefy publiczne oraz odcinki płatne tzw. “Stabilimenti” wyposażone w leżaki i parasole oraz znajdującymi się przy nich restauracjami.

 

Gdzie dobrze zjeść w okolicach?

 

Poniżej kilka, godnych polecenia bo przetestowanych osobiście restauracji, w których można posmakować prawdziwej włoskiej kuchni.

 

  • “L’Argonauta” – położona tuż przy brzegu morza restauracja jest w sam raz na romantyczną kolację we dwoje.
  • “La conchiglia sul mare” – słuchając kojącego szumu fal, siedząc na pięknym tarasie można delektować się świeżymi owocami morza.
  • “Il vecchio Mulino” – ta położona w głębi lądu knajpka specjalizuje się w produktach mięsnych. Posmakujecie tutaj przepysznej “mozzarella di bufala” (mozzarelli z mleka krów bufala) o charakterystycznym intensywnym smaku.

 

Gdzie spać w Sabaudia?

 

Jeśli chcecie zatrzymać się w Sabaudii na noc, polecam dwa znajdujące się przy samej plaży hotele:

 

  • Oasi di Kufra 4*
  • Le Dune 4*

 

Oczywiście ceny w owych hotelach są bardzo wysokie ale czasem można w jedną noc zaszaleć.

W okolicach Sabaudii i położonego troszkę dalej miasteczka San Felice Circeo jest też wiele B&B i gospodarstw tzw. agroturystycznych, które wynajmują pokoje po naprawdę przystępnych cenach. Warto w tym celu zerknąć na portalach Booking, Trivago lub Airbnb.