Sztuka współczesna za darmo

Sztuka współczesna za darmo

Day of Contemporary art 2013

 

Sztuka współczesna będzie udostępniona w Rzymie 5 października w ramach  „Day of Contemporary art” 2013. Tego dnia można odwiedzać placówki muzealne ze sztuką współczesną nie płacąc za bilety wstępu.

„Day of Contemporary Art” jest  jednym z bardziej wyczekiwanych wydarzeń roku przez miłośników sztuki nowoczesnej, która prezentuje  coraz to bardziej ciekawe projekty. W ciągu dwudziestu czterech godzin nadarza się niebywała okazja skorzystania z tej propozycji, by dowiedzieć się więcej na temat muzeów, fundacji i galerii, odwiedzić pracownie artystów, wziąć udział w dyskusjach, wycieczkach z przewodnikiem lub uczestniczyć w warsztatach. Ten dzień pozwala publiczności aktywnie wejść w kontakt ze sztuką teraźniejszości.

 

Jakie muzea gratis?


Impreza organizowana jest przez Stowarzyszenie Włoskich Muzeów Sztuki Współczesnej. W Rzymie tego dnia będzie wolny wstęp do następujących muzeów sztuki współczesnej :

 

– MAXXI
– YUM – National Gallery of Modern Art
– MACRO Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie
– MACRO Testaccio

 

„Day of Contemporary Art” odbywa się już po raz dziewiąty. Edycja 2013 r. ma na celu zwiększenie działań Stowarzyszenia Muzeów i wspierania rozwoju lokalnej kultury. Tego dnia  drzwi otwarte będą  w całej Italii, by stworzyć możliwość zaprezentowania artystów i nowych idei poprzez wystawy , warsztaty , imprezy i konferencje. Wielopłaszczyznowy program ma zaprezentować możliwość współistnienia obok siebie prozy życia i świata sztuki.

 

Marzia Migliorato.

 

Marzia Migliorato  to artystka, której  dzieło wybrano jako obraz przewodni dziewiątej edycji „Contemporary Day”. Jej fotografia przedstawia przeprawę kobiet z amforami z wodą przez Grande Cretto w miasteczku Gibellina na Sycylii. Idące w linii kobiety, zaangażowane są w codzienną czynność. Autorka postanowiła  powtórzyć uroczystość rytualnego starożytnego gestu: niosący amfory na głowie lub ramionach , wzdłuż szorstkiego i opuszczonego krajobrazu. Artystka utożsamia się z bohaterkami i ich działaniem jako grupą kobiet z Gibellina, potomkiniami tych, którzy mieszkali w domach zniszczonych przez tragiczne trzęsienie ziemi, jakie miało miejsce 1968 roku. Ruiny miasteczka są teraz ukryte i przechowywane pod płaszczem Grande Cretto, dzieła wykonanego przez Alberto Burri.

 

Tytuł fotografii Aqua Micans nawiązuje do powieści Solus Locusa Raymonda Roussela. To wiąże ten obraz z tematem wody- źródłem życia, przetrwania i zbawienia, a postacie „nosicieli” wody stają się symbolami aktu opieki.

 

Artystka wybrała wyjątkowe miejsce do swego fotograficznego obrazu. Grande Cretto Burri, tojedno z najważniejszych dzieł sztuki współczesnego dziedzictwa, poprzez swoje znaczenia i niezwykłą siłę wyrazu. Szuka Grande Cretto rozciąga się na ruinach Gibellina na przestrzeni dziesięciu hektarów. Istnieje jako labirynt pęknięć na ziemi, środowiska, które odnosi się do suszy jako braku życia. Obraz łączy w sobie wytrzymałość pomnika pamięci i żywotność produkcji artystycznej, która może komunikować się z odbiorcą nawet po wielu latach.

 

Tegoroczna edycja.

 

W tej edycji spotkań ze sztuką współczesną podkreślona jest  równoważność pomiędzy wodą i kulturą, które są konieczne jak pokarm dla człowieka; łączność między przewoźnikami wodny a współczesnymi działaczami kultury- przewoźnikami,  jako cennymi i niezastąpionymi w swym działaniu dla społeczeństwa. W dobie kryzysu i cięć finansowych na kulturę, Aqua Micans wprowadza refleksję na temat roli muzeum, jako instytucji odpowiedzialnej za utrzymanie i ochronę istniejącej myśli artystycznej, tworzącej pomost między teraźniejszością, a przeszłością historyczną  i artystyczną.