Villa Medici Rzym i barokowy półświatek

Villa Medici Rzym i barokowy półświatek

Villa Medici (Rzym) i mieszcząca się w niej Akademia Francuska prezentuje wystawę „Barokowy półświatek w Rzymie”. Wystawa w Villa Medici odbywa się w Grandes Galeries i potrwa do 18 stycznia 2015. Kuratorami są Francesca Cappelletti, profesor historii sztuki współczesnej na Uniwersytecie w Ferrarze i Annick Lemoine, adiunkt historii Wydziału Sztuki Akademii Francuskiej w Rzymie, wykładowca na Uniwersytecie Rennes. Wystawa w Villa Medici została pomyślana i zorganizowana w ramach współpracy pomiędzy Akademią Francuską w Rzymie – Villa Medici i Petit Palais, Musée des Beaux-Arts de la Ville de Paris, gdzie zostanie pokazana 24 lutego do 24 maja 2015.

Przewodnik po Rzymie Jowita Ludwikiewicz poleca wystawę – „Barokowy półświatek” ujawnia ciemną stronę barokowego Rzymu, jego slumsów, tawern, miejsc zatracenia. Ten ” Rzym do góry nogami “pełen jest występku, nędzy, wszelkiego rodzaju ekscesów, które leżą u podstaw niesamowitej produkcji artystycznej. Dzieła te pozostawiły ślad paradoksów obalających ustalony porządek. Jest to pierwsza wystawa w Villa Medici, która przedstawić ten zaniedbany aspekt twórczości artystycznej z okresu rzymskiego Caravaggio i Claude Lorrain. Wystawa odsłania zakryte oblicza stolicy papiestwa i artystycznego świata pełnego wirtuozerii i mroku.

XVII wieczny Rzym był najbardziej tętniący życiem centrum kulturalnym Europy z żywą awangardą. Miasto, które przyciągało artystów z całej Europy. Wielu z nich było Włochami, Francuzami, Holendrami, Flamandczykami i Hiszpanami, którzy osiedlili się tu, rozwijali swoją karierę w stolicy sztuki. W kontakcie z tym wspaniałym i pełnym nędzny jednocześnie mieście, współistniało piękno i doskonałość ze slumsami, niebezpieczeństwem życia nocnego, karnawału i jego rozwiązłości. To środowisko, które było zarówno częścią burleski, poetyckiej wrażliwości, ale też wulgarne i brutalne. Właśnie ta ciemna strona stała się dla niektórych artystów centralnym tematem, a dla innych, doświadczeniem życia.

Ponad pięćdziesiąt dzieł sztuki pokazanych w Rzymie w Villa Medici z pierwszej połowy XVII wieku, gromadzi artystów z całej Europy, w tym Claude Lorrain, Valentin de Boulogne, Jan Miel, Sébastien Bourdon, Leonaert Bramer, Bartolomeo Manfredi, Jusepe de Ribera, lub Pieter van Laer. W Villa Medici, publiczność odkrywa dzieła największych Caravagesques, artystów włoskich krajobrazowych i generacji malarzy Bamboccianti, którzy rozpoczęli przedstawienie codziennego życia w Rzymie i okolicy. W Villa Medici obejrzeć można obrazy, rysunki, grafiki z największych muzeów europejskich, a także prace z kolekcji prywatnych, rzadko eksponowane publicznie.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli (w poniedziałki nieczynne) 11:00 do 19:00 (ostatnie wejście 18:30).
Bilety na wystawę i zwiedzanie Villa Medici i ogrody: € 12 (pełna cena) | € 6 (ulgowy *) Bezpłatne wejście na wystawę w czwartek od 17:00 do 19:00 (ostatnie wejście 18:30).

[google-map-v3 shortcodeid=”b4e4c2c8″ width=”567″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” enablegeolocationmarker=”false” enablemarkerclustering=”false” addmarkermashup=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Villa Medici Rzym – Akademia Francuska{}6-default.png{}Viale della Trinità dei Monti 1, Rome” bubbleautopan=”true” distanceunits=”miles” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]

*Zdjęcie ze strony: http://www.villamedici.it/en/cultural-events/events-programme/2014/10/the-baroque-underworld-vice-and-destitution-in-rome/