Wielkanoc w Rzymie 2014

Wielkanoc w Rzymie 2014

Wielkanoc w Rzymie 2014 może okazać się niezwykłą podróżą duchową. Wielkanoc i okres poprzedzający ten czas, sprzyja  refleksji,  a właśnie w Rzymie można doświadczyć  niezapomnianych emocji m.in. dzięki obecności przedmiotów szczególnego kultu związanych z Męką Pańską.

To właśnie w Wiecznym Mieście znajdują się  Święte Schody – Scala Santa. Liczące 28 stopni schody, które zgodnie z tradycją pochodzą z pałacu Poncjusza Piłata. Jezus Chrystus miał po nich być prowadzony na sąd. Schody te przywiezione zostały z Jerozolimy do Rzymu w r. 326 przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna. Znajdują się one w pochodzącym z XVI w. budynku, położonym naprzeciwko Bazyliki Św. Jana na Lateranie.

Kolejną ważna relikwią jest Titulus Crucis (łac. „Tytuł Krzyża”) – nazwa tabliczki z napisem INRI, która została zawieszona na krzyżu Jezusa Chrystusa jako powód jego skazania na śmierć. Według chrześcijańskiej tradycji jedna połówka tabliczki zachowała się po dziś dzień i jest przechowywana jako ważna relikwia w Bazylice Świętego Krzyża w Rzymie.

Włócznia Przeznaczenia (Longina) – według tradycji chrześcijańskiej włócznia, którą rzymski legionista Kasjusz, przebił ciało Jezusa Chrystusa przed jego zdjęciem z krzyża. Włócznia Przeznaczenia jest uważana za relikwię Męki Pańskiej. Przypisywana jest jej cudowna moc uzdrawiania, gdyż według tradycji została zanurzona w krwi Mesjasza. Przechowywana jest w Bazylice św. Piotra.

Kolumna biczowania ta  relikwia również związana z Męką Jezusa. Tradycja głosi, że to przy niej był biczowany Jezus. Znajduje się w Bazylice św. Praksedy w Rzymie.

Okres poprzedzający Wielkanoc to uroczystości Wielkiego Tygodnia. Wszystkie te celebracje nabierają szczególnego charakteru, ze względu na miejsce i obecność Głowy Kościoła – Franciszka I prowadzącego te liturgie.

Wielkanoc w Rzymie 2014 ważne wydażenia:

13 kwiecień 2014 – niedziela Palmowa rozpocznie ten wyjątkowy czas. O godzinie 9:30 na Placu św. Piotra odbędzie  się uroczysta msza i  procesja z  palmowymi gałązkami (z prawdziwej palmy).

17 kwiecień 2014 – Wielki Czwartek odbędzie się Msza święta Krzyża w Bazylice św. Piotra, która będzie celebrował papież Franciszek. Bazylika św. Piotra będzie zamknięta rano, otworzy o godz. 13.00.

18 kwiecień 2014 – Wielki Piątek uroczystości rozpocznie Liturgia Krzyża w Bazylice św. Piotra o godz. 17.00. W godzinach wieczornych  o 21.15 przy Koloseum zgromadza się tłumy pielgrzymów, mieszkańców i turystów  na procesji Drogi Krzyżowej prowadzonej przez papieża. Droga Krzyżowa ma kontemplacyjny charakter z pochodniami i świecami. Bazylika św. Piotra będzie otwarta od godz. 13.00.

19 kwiecień 2014 – Wielka sobota o godz.  20.30 w Bazylice św. Piotra odbędzie się Msza Wigilii Wielkanocnej. Bazylika św. Piotra będzie zamknięta od godz. 14.00.

20 kwiecień 2014 –  niedziela Wielkanocna o godz. 10.15 zgromadzą się tłumy na uroczystej Mszy na Placu św. Piotra. Papież Franciszek udzieli też błogosławieństwa  Urbi et Orbi,  tym wyjątkowym dniu z balkonu umieszczonego  nad wejściem do Bazyliki. Bazylika św. Piotra najprawdopodobniej będzie zamknięta cały dzień.

W tym Roku do obchodów wielkanocnych dołączają się kanonizacje papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Msza święta przypadnie na Niedzielę Miłosierdzia  27 kwietnia na Placu św. Piotra o godzinie 10.00.

Ci z Państwa, którzy zdecydują się  na Wielkanoc w Rzymie z pewnością przeżyją niezapomnianych chwile i wzruszenia.

[google-map-v3 shortcodeid=”6fc0d492″ width=”567″ height=”350″ zoom=”12″ maptype=”roadmap” mapalign=”center” directionhint=”false” language=”default” poweredby=”false” maptypecontrol=”true” pancontrol=”true” zoomcontrol=”true” scalecontrol=”true” streetviewcontrol=”true” scrollwheelcontrol=”false” draggable=”true” tiltfourtyfive=”false” enablegeolocationmarker=”false” enablemarkerclustering=”false” addmarkermashup=”false” addmarkermashupbubble=”false” addmarkerlist=”Piazza di Santa Croce in Gerusalemme, 00141 Roma{}6-default.png{}Bazylika sw. Krzyza w Jerozolimie – tabliczka z napisem INRI|Piazza San giovanni In Laterano, 14, Roma{}6-default.png{}Sw. Schody z pałacu Poncjusza Piłata, Jezus Chrystus po nich był prowadzony na sąd|Via di Santa Prassede, 9, 00184 Roma{}6-default.png{}Bazylika sw. Praksedy – kolumna biczowania Chrystusa|Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano{}6-default.png{}Bazylika sw. Piotra – Włócznia Przeznaczenia (Longina)” bubbleautopan=”true” distanceunits=”miles” showbike=”false” showtraffic=”false” showpanoramio=”false”]